Kania bliski upadku

Sąd w Katowicach umorzył postępowanie układowe Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Zarządca złożył zatem wniosek o upadłość spółki.

Na zdjęciu: Henryk Kania

– Zakłady Mięsne Henryk Kania Spółka Akcyjna w restrukturyzacji z siedzibą w Pszczynie informują, iż zarządca ustanowiony dla spółki w przyspieszonym postępowaniu układowym – Mirosław Mozdżeń powziął wiadomość o wydaniu w dniu 4 grudnia 2019 r. (...) postanowienia, w którym sąd postanowił umorzyć przyspieszone postępowanie układowe spółki – powiadomił producent w komunikacie.

Następnego dnia Mirosław Możdżeń złożył w tymże sądzie uproszczony wniosek o upadłość spółki. Zważywszy na dotychczasowy przebieg postępowania ws. ZM Henryk Kania, jest niemal pewne, że sad przychyli się do tego wniosku.

Przypomnijmy: Zakłady Mięsne Henryk Kania od czerwca pozostawały w przyspieszonym postępowaniu układowym, gdyż na skutek braku płynności finansowej były zmuszone wstrzymać produkcję. We wrześniu sąd w Katowicach na wniosek rady wierzycieli odsunął zarząd od kierowania spółką i ustanowił zarządcę. Wówczas podjęto też decyzję o wydzierżawieniu majątku spółki Cedrobowi, a sam Henryk Kania, który od początku przeciwstawiał się takiemu scenariuszowi, przestał się pokazywać w firmie.

W październiku przerwał jednak milczenie i udzielił długiego wywiadu Business Insider. Jego wersja zdecydowanie różni się od tej przedstawianej do tej pory w mediach i komunikatach giełdowych. Przedsiębiorca utrzymuje, że prokuratura nie postawiła mu żadnych zarzutów, choć zna jego miejsce pobytu – Kania przebywa w swoim zagranicznym domu, w kraju, którego jest rezydentem. Do Polski nie chce wracać, bo czuje się znieważony i rozgoryczony.

Jednocześnie utrzymuje, że w kłopoty finansowe wpędziła firmę m.in. Biedronka, która odbierała dwie trzecie produktów spółki, a płaciła faktury z ponaddwumiesięcznym opóźnieniem i naliczała opłaty marketingowe. Gdy nałożył się na to globalny wzrost cen wieprzowiny, spółka zaczęła mieć problemy z płynnością.

Magdalena Weiss 2656 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.