Niedziele niehandlowe powodem zmian w komunikacji warszawskiej

Warszawskie autobusy i tramwaje w 2020 r. będą jeździć rzadziej w niedziele niehandlowe. To nowy pomysł ratusza na oszczędności. W grę wchodzi nawet 25 mln zł.

– Obserwujemy mniejsze zainteresowanie komunikacją w niedziele niehandlowe w porównaniu do niedziel handlowych, ale i przede wszystkim sobót. Bardzo gruntownie analizowaliśmy rozkłady linii autobusowych i tramwajowych – mówi serwisowi transport-publiczny.pl Paweł Mudant, kierownik działu organizacji przewozów w ZTM.

Ujawnił, że ruch w niedziele niehandlowe jest o ponad 30% mniejszy. Dlatego też w 2020 r. przełoży się to na nowy niedzielny rozkład jazdy. Autobusy i tramwaje kilkudziesięciu linii będą kursować rzadziej.
W niedziele z handlem będą obowiązywać za to rozkłady sobotnie. – Nie wykluczamy wzmocnień przed świętami – wskazuje Paweł Mudant.
Zmiany mają się przełożyć na konkretny efekt finansowy. – Mamy szansę zaoszczędzić liczbę wozokilometrów i lepiej zagospodarować w innym czasie 25 mln zł. Warto się o tę kwotę pochylić – mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

W przyszłym roku jedynie siedem niedziel będzie handlowych.

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 3572 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.