Janusz Palikot może już wskrzeszać Okowitę

W zbiórce crowdfundingowej, która trwała zaledwie 36 dni, zebrał już całą oczekiwaną sumę czyli 4,18 mln zł.

To najwyższa wartość zbiórki w historii crowdfundingu udziałowego w Polsce i rekord w szybkości osiągnięcia 100% celu kampanii wśród projektów z branży alkoholowej. Janusz Palikot zyskał 1339 nowych wspólników.

- Jestem poruszony tak ogromnym poparciem i zaufaniem ze strony Wspólników, których z radością witam w spółce Tenczyńska Okovita. Zdecydowałem się na współfinansowanie projektu przez rozproszonego inwestora, bo w społeczności jest największa siła, zwłaszcza w biznesie alkoholowym - powiedział Janusz Palikot. - Pragnę zapewnić, że powierzone nam pieniądze zagospodarujemy z najwyższą odpowiedzialnością. Zabieramy się do wytężonej pracy, bo nie mogę się doczekać, by wspólnie zasiąść w nowym taproomie i cieszyć się smakiem piw oraz tradycyjnej, małopolskiej gorzałki - dodał.

Dzięki wpłaconej przez inwestorów kwocie Tenczyńska Okovita wyposaży wydzieloną część Browaru Tenczynek w instalacje do produkcji okowity wedle receptur z XIX w. Przejmie też od browaru produkcję serii piw RIS Barrel Aged oraz wprowadzi kolejne edycje piw starzonych, w tym po Okovicie. W historycznych piwnicach Browaru Tenczynek powstanie również taproom – miejsce degustacji pełnej oferty piw oraz okowity.

Gros zgromadzonej kwoty pochłonie budowa wieży destylacyjnej (1 mln zł) i opłata akcyzy (2 mln zł). Pozostała część budżetu zostanie zainwestowana w remonty (0,5 mln zł) i zakup beczek do starzenia piw (400 tys. zł).

- Planujemy rozpocząć leżakowanie piw już w przyszłym roku i wtedy też nasz biznes osiągnie próg rentowności, a w 2021 będziemy gotowi na uruchomienie destylacji gorzałki. Do 2024 planowana sprzedaż wyniesie 6 tys. hektolitrów rocznie, z czego 5 tys. stanowić będzie okowita - wyjaśnił Janusz Palikot.

Spółka planuje wypłacanie dywidendy po trzecim roku działalności, co oznacza, że pierwsza wypłata nastąpi za rok obrotowy 2022. - Jeśli sytuacja na rynku kapitałowym będzie sprzyjająca, weźmiemy pod uwagę możliwość debiutu spółki na warszawskim parkiecie w ciągu 5 lat od tej pory - zapowiedział Janusz Palikot.

W trakcie zbiórki crowdfundingowej Tenczyńska Okovita poinformowała o mariażu z producentem rumu, ginu i cygar premium z Kolumbii firmą Dictador, którego realizacja zapewni jej m.in. dostęp do unikatowych beczek do starzenia piw. Będzie też wspierać działalność Fundacji Wisławy Szymborskiej, przeznaczając na ten cel procent ze sprzedaży piwa Barrel Aged i Tenczyńskiej Okovity.

Joanna Hamdan 11290 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.