Czekoladowy weekend w fabryce E.Wedel

Bilety na wydarzenie, które będzie miało miejsce 7 i 8 grudnia są do zdobycia w konkursie, który rozpoczyna się dzisiaj - 28 listopada i potrwa do 1 grudnia na łamach portalu warszawa.naszemiasto.pl.

W trakcie tegorocznej edycji odwiedzający będą mogli pogłębić wiedzę na temat kakao z Ghany, na bazie którego produkowana jest wedlowska czekolada.

Uczestnicy wydarzenia odkryją sekrety procesu powstawania czekolady E.Wedel. Odwiedzający fabrykę zajrzą też do pracowni rarytasów, gdzie pod okiem mistrzyni czekolady Joanny Profus i maestro czekolady Janusza Profusa, powstają ręcznie robione słodkie arcydzieła.

W trakcie czekoladowego weekendu będzie można zobaczyć także historyczny gabinet Jana Wedla, czekoladową galerię rzeźb, rozwiązać zagadki oraz zdobyć wedlowskie smakołyki.

Co więcej, kontynuując współpracę z artystami, marka zapewni wyjątkową atrakcję już przed wejściem. Na ścianie fabryki będzie można podziwiać nowo powstały mural.

Czekoladowy weekend odbędzie się 7 i 8 grudnia. Fabrykę będzie można zwiedzać od godziny 12:00 do 17:30. Bilety na wydarzenie są do zdobycia w konkursie, który startuje 28 listopada na łamach portalu warszawa.naszemiasto.pl i potrwa do 1 grudnia. Aby je zdobyć , należy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie konkursowe - Wymień imię i nazwisko jednego z ilustratorów, którzy zaprojektowali nowe opakowania pianek Ptasie Mleczko? - na portalu warszawa.naszemiasto.pl. W konkursie liczy się kolejność zgłoszeń.

Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 2 grudnia. Laureaci otrzymają kody, które za pośrednictwem systemu Eventim.pl, od 3 grudnia od godz. 10:00, będzie można wymienić na 4-osobowe bilety.

Szczegóły na www.wedel.pl.

Joanna Hamdan 11099 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.