Filtry przeciwsłoneczne zagrażają rafom koralowym

Naukowcy odkryli, że niektóre substancje chemiczne znajdujące się w filtrach przeciwsłonecznych zagrażają zdrowiu raf koralowych. Chodzi głównie o oxybenzone, który znajduje się w ponad 3500 produktach do pielęgnacji skóry na całym świecie.

Zdrowe rafy koralowe są jednym z najcenniejszych ekosystemów na Ziemi. Na całym świecie stoją jednak w obliczu poważnych zagrożeń z wielu źródeł, w tym ze zmian klimatu, niezrównoważonych połowów, zanieczyszczenia na lądzie, rozwoju wybrzeży, chorób i gatunków inwazyjnych. Naukowcy odkryli również, że niektóre substancje chemiczne znajdujące się w filtrach przeciwsłonecznych i innych produktach ochrony zdrowia również zagrażają zdrowiu raf koralowych.

Chodzi przede wszystkim o oksybenzon (BP-3), który znajduje się w ponad 3500 produktach do pielęgnacji skóry na całym świecie. Stwierdzono, że związek przedostaje się do środowiska zarówno przez ścieki, jak i bezpośrednio przez pływaków noszących filtry przeciwsłoneczne, a tym samym jest bardzo toksyczny dla młodych koralowców i innych organizmów morskich.

Dlatego już w listopadzie ub.r. Palau - kraj otoczony rafami koralowymi na zachodnim Oceanie Spokojnym ogłosił, że zakazuje pewnych rodzajów ochrony przeciwsłonecznej do 2020 r. Hawaje i Key West na Florydzie przyjęły podobne przepisy, które wejdą w życie w 2021 r. i prawdopodobne jest, że inne jurysdykcje pójdą w ich ślady.

Pierwsze podejrzenia, że pewne składniki filtrów chroniących przed poparzeniami słonecznymi pojawiły się już w 2008 r., kiedy włoscy naukowcy ogłosili że następuje bielenie różnych gatunków koralowców. Wybielanie jest odwracalne, jeśli stres odpływa stosunkowo szybko. Jeśli nie, koralowce umierają z głodu.

Zdjęcie: Shutterstock

 

Magdalena Weiss 2539 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.