Świąteczna Zbiórka Żywności już w najbliższy weekend

W weekend 29-30 listopada 2019 r. na terenie kilkudziesięciu tysięcy sklepów w Polsce, wolontariusze w pomarańczowych koszulkach będą zachęcać do podzielenia się swoimi zakupami z najbiedniejszymi. Wszystko w ramach 23. Świątecznej Zbiórki Żywności organizowanej przez Banki Żywności.

W tym roku inauguracja zbiórki ma nową formę – Banki Żywności zaplanowały uroczystą galę, podczas której po raz pierwszy w historii zostaną przyznane nagrody dla wolontariuszy. Dotychczas, wolontariusze Banków Żywności byli doceniani lokalnie, jednak w tym roku zarząd organizacji chce podziękować ochotnikom na forum ogólnopolskim. Wyróżnienia otrzyma około 100 najbardziej zaangażowanych społeczników z całej Polski.

Nie mam wątpliwości, że to właśnie nasi wolontariusze, którzy całkowicie bezpłatnie wspierają działania Banków, pomagając potrzebującym i działając na rzecz niemarnowania żywności, są siłą naszej organizacji - Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. - To dzięki ich zaangażowaniu świąteczna akcja charytatywna Banków Żywności co roku obejmuje niemal całą Polskę. Cieszę się, że będziemy mieć okazję podziękować im za trud, który wkładają w te działaniastwierdza. 

W ramach wydarzenia, zostaną również wręczone nagrody im. Jacka Kuronia − wyróżnione zostaną firmy i instytucje – zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne – które w szczególny sposób wspierały Banki Żywności w minionym roku, dostrzegając potrzeby drugiej osoby i działając na rzecz zmniejszania problemu niedożywienia i marnowania żywności w Polsce. Dedykowana bankowym partnerom Nagroda im. Jacka Kuronia to także symbol pamięci o jednym z inicjatorów idei ratowania żywności
w kraju.

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2019 r. i weźmie w niej udział ponad 53 tys. wolontariuszy. Akcją objęte jest ponad 3,3 tys. sklepów z niemal 550 miejscowościach.

W 2018 r. zebrano łącznie 740 ton jedzenia, czyli nieco mniej niż w 2017 r., kiedy było to 776 ton artykułów spożywczych. Ubiegłoroczna Świąteczna Zbiórka Żywności prowadzona była pod hasłem "Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół", w dniach 30 listopada – 1 grudnia. Odbyła się się w 600 miastach, w ponad 3 tys. sklepów i przy wsparciu około 55 tys. wolontariuszy.

Z pomocy skorzystają samotni rodzice i osoby starsze, niedożywione dzieci, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy, nie stać na zakup żywności.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.