E.Leclerc wsparł produkcję filmu o Enigmie

Operator marketów został mecenasem filmu dokumentalnego "Enigma. Mamy nowiny". Premiera produkcji mającej potwierdzić wkład polskich kryptologów w złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej zaplanowano na 21 listopada w TVP Historia.

Punktem wyjścia krótkometrażowego filmu Norberta Rudasia jest odnaleziony przed kilkoma laty tzw. raport z Pyr. Dokument stanowiący podsumowanie wiedzy polskich kryptologów na temat metod dekryptażu Enigmy został przekazany służbom francuskim i brytyjskim na tajnej konferencji wywiadowczej w lipcu 1939 r. Skróconą wersję raportu odnaleziono przypadkiem, w odtajnionych w grudniu 2015 r. kryptologów w złamanie kodu Enigmy. Twórcy filmu chcą podkreślić ich istotną rolę w sztafecie trzech państw – Francji, Polski i Wielkiej Brytanii.

– Zdecydowaliśmy się na wsparcie tego projektu, bo wpisuje się on w polsko-francuski charakter naszej marki. Przekonał nas także sam temat - mówi Edyta Tkaczyk, szefowa komunikacji E.Leclerc Polska.

Podkreśla, że losy Enigmy elektryzują ludzi zainteresowanych historią od wielu lat, a nowe fakty w tej sprawie nie są jeszcze powszechnie znane. - Jako E.Leclerc wspieramy działania edukacyjne w wielu obszarach, popularyzacja wiedzy o dokonaniach naszych naukowców jest jednym z nich­ – tłumaczy.

Premiera filmu odbędzie się 21 listopada o godz. 17.35 w TVP Historia. Na tym kanale w listopadzie będzie on emitowany jeszcze dwukrotnie. Materiał zostanie udostępniony w ramach licencji CC-BY-ND stacjom telewizyjnym, szkołom, organizacjom rządowym i pozarządowym, internautom oraz mediom w kraju i zagranicą. Producentem filmu jest Fundacja Arma Civitatis, a producentem wykonawczym Dom Produkcyjny Vena Art.

Katarzyna Pierzchała 3548 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.