Jedno euro za Piotra i Pawła

Jak napisał w raporcie rocznym prezes południowoafrykańskiej Spar Group, firma przejęła 80% udziałów w Piotrze i Pawle za jedno euro. Resztę zapłacić mają akcjonariusz mniejszościowy.

Na zdjęciu: Szyld Piotr i Paweł niebawem zniknie z polskiego rynku

W raporcie rocznym za 2019 r. zakończonym 30 września południowoafrykańska Spar Group poinformowała, że na swoich wszystkich 48 rynkach miała łącznie 109,5 mld randów (ok. 28,8 mld zł) obrotów, co oznacza wzrost o 8,4% oraz zysk operacyjny na poziomie 3 mld randów (ok. 790 mln zł).

Polska jest dla operatora 19. rynkiem pod względem uzyskanych obrotów.

Między październikiem 2018 roku a wrześniem 2019 r. wyniosły one 1,2 miliarda randów (ok. 315 mld zł), zysk brutto wyniósł zaledwie 100 tys. randów (26,3 tys. zł).

Przypomnijmy: Na początku października wyłączny operator licencji Spar na Polskę (wciąż nierozstrzygnięty ostatecznie jest spór przed holenderskim sądem z Bać-Polem, właścicielem spółki Spar Polska o prawo do używania szyldów sieci) sfinalizował umowę przeniesienia własności udziałów spółki Grupa Piotr i Paweł. Oznacza to, że sklepy polskiej sieci będą teraz systematycznie zmieniać logo na Spar i dołączą do międzynarodowego holdingu.

Podpisanie umowy to realizacja założenia planu inwestycyjnego i wykonanie decyzji UOKiK-u w sprawie koncentracji sieci.

Przypomnijmy, że trwa spór sądowy o prawo do szyldu w Polsce franczyzowej sieci Spar pomiędzy Spar International z Holandii, w Polsce reprezentowanej przez spółkę Wasz Sklep Spar a Spar Polska, spółką należącą do Bać-Polu. Sieć ma w Polsce 250 sklepów. 

- Zgodnie z zapowiedziami intensywnie pracujemy nad budową sieci detalicznej Spar w Polsce, a finalizacja umowy przejęcia udziałów w Grupie Piotr i Paweł to ważny etap dla współpracujących z nami detalistów - komentował wówczas Tomasz Syller, dyrektor zarządzający, członek zarządu Waszego Sklepu Spar, spółki zależnej Spar Group. - Dofinansowaliśmy sieć, aby mogła wykonać założenia postępowania sanacyjnego i przygotowujemy rebranding sklepów - podkreślał.

Jak również napisał w raporcie rocznym prezes południowoafrykańskiej Spar Group, firma przejęła 80% udziałów w Piotrze i Pawle za jedno euro. Resztę zapłacić mają akcjonariusz mniejszościowy [screen raportu poniżej - red.].

Spar Group Ltd. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu w RPA. W latach 60. firma stała się wyłącznym master franczyzodawcą Spar w Republice Południowej Afryki. Obecnie Spar Group Ltd. działa również w innych krajach afrykańskich, w tym w Angoli, Zambii, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Malawi, Lesotho, Suazi. Firma prowadzi również działalność w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii i Szwajcarii, a także na Sri Lance.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.