Cyfrowa rzeźba w centrum Warszawy

Dzięki połączeniu sztuki i najnowszych technologii w CH Plac Unii uruchomiono pierwszą w Polsce Symulakrę. Jest to forma rzeźby cyfrowej, którą w czasie rzeczywistym tworzą zmieniające się miasto i jego mieszkańcy.

Dzieło jest eksponowane na ekranie LED w warszawskim Placu Unii codziennie o pełnych godzinach: 19.00, 20.00 i 21.00 przez 5 minut. Projekt jest nowoczesnym narzędziem ekspresji w przestrzeni publicznej. W przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników, rzeźba ulega ciągłym zmianom, dostosowując się do życia miasta.

- Co więcej, Symulakra angażuje mieszkańców do bezpośredniej interakcji i współtworzenia przyjaznej przestrzeni. Każdy, kto znajdzie się w pobliżu Placu Unii ma realny wpływ na to, jak wygląda fasada centrum handlowego – tłumaczy Agata Ryś-Zawistowska, dyrektor Plac Unii City Shopping.

Na kształt wirtualnej rzeźby ma wpływ ruch samochodowy na ul. Puławskiej oraz intensywność wykorzystania internetu mobilnego w okolicy ekranu. Można oddziaływać na nią także za pomocą mobilnej strony internetowej symulakra.com.

Ten artystyczno-technologiczny projekt powstał na zlecenie firmy Screen Network a artystyczną formę nadała mu grupa artystyczna panGenerator.

 

Katarzyna Pierzchała 3548 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.