W ciągu pięciu lat powierzchnia magazynowa w Polsce się podwoiła

Całkowita podaż powierzchni magazynowej po III kw. 2019 r. wynosiła 17,6 mln mkw.

Od początku roku do końca września najwięcej powierzchni przybyło na Górnym Śląsku – 443 tys. mkw., natomiast nie zmieniły się w ogóle zasoby w województwie lubuskim – wynika z raportu CBRE.

– Można przypuszczać, że obecny rok będzie rekordowy pod względem powierzchni magazynowej oddanej do użytku – piszą autorzy raportu.

W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku oddano do użytku niemal 2 mln mkw. (1,96 mln mkw.) nowoczesnej powierzchni logistycznej. Jest to o 38% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Powierzchnia w budowie pozostaje na podobnym poziomie co w poprzednich sześciu kwartałach, oscylując w pobliżu 2 mln mkw. (1,8 mln mkw.). Z tego najwięcej, bo po ponad 300 tys. mkw. znajduje się w trzech regionach: w okolicach Warszawy, w regionie Wrocławia i na Górnym Śląsku. Połowa całkowitego wolumenu jest już zabezpieczona umowami najmu, co według raportu wskazuje na optymizm deweloperów.

Odnotowany popyt na powierzchnie magazynowe w pierwszych trzech kwartałach wyniósł niecałe 2,87 mln mkw., o 7% mniej rok do roku, a na cały rok prognozowany jest na ok. 4 mln mkw., co jest porównywalne do poprzednich dwóch lat. 30% zapotrzebowania odnotowano w regionie Warszawy, a drugie tyle łącznie na Górnym Śląsku i w okolicach Wrocławia. Najwięcej powierzchni wynajmują sieci handlowe i firmy logistyczne. Największe transakcje najmu w ciągu 9 miesięcy to przedłużenie umowy dla sieci Jysk w Logistic City Piotrków Trybunalski (60 tys. mkw.) oraz nowe umowy dla Pantos Logistics w Panattoni Park Wrocław XI (59,2 tys. mkw.) i dla Pepsico w P3 Mszczonów (58,5 tys. mkw.).

Magdalena Weiss 2656 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.