Wiemy, kiedy Spar Group uruchomi pierwszy sklep w Polsce

29 listopada otworzy się Eurospar w centrum handlowym Blue City w Warszawie - dowiedział się serwis handelextra.pl. Będzie to pierwszy sklep na terenie Polski Spar Group, nowego operatora licencji Spar.

17 dni do otwarcia nowego sklepu Eurospar – głosi napis na roll-upie wystawionym w przestrzeni komunikacyjnej galerii, gdzie działa też tymczasowy supermarket Piotr i Paweł. To oznacza, że pierwsza w Polsce placówka Spar Group zostanie uruchomiona 29 listopada br. Datę tę potwierdziliśmy też u źródła zbliżonego do Wasz Sklep Spar, spółki zależnej Spar Group.

Sklep pod szyldem Eurospar będzie największym w całym centrum handlowym miejscem sprzedaży artykułów spożywczych. Wcześniej w tej lokalizacji znajdował się sklep sieci Piotr i Paweł, która stała się częścią Spar Group.

- Centrum handlowe Blue City to świetna lokalizacja sklepu pod szyldem Eurospar. W Spar Group kładziemy ogromny nacisk na najwyższą jakość oferowanych produktów, wysoki profil dostarczanych usług, szeroki wybór artykułów spożywczych, zarówno lokalnych, jak i tych z dalszych zakątków świata, oraz świetną dostępność świeżych produktów i przyjazną obsługę – powiedział Tomasz Syller, dyrektor zarządzający, członek zarządu Wasz Sklep Spar, spółki zależnej Spar Group.

W październiku Spar Group sfinalizował umowę przeniesienia własności udziałów spółki Grupa Piotr i Paweł. Tym samym zrealizowane zostały założenia planu inwestycyjnego i wykonano decyzję UOKiK w sprawie koncentracji sieci. Jak zapowiada nowy operator sklepy Piotr i Paweł będą systematycznie zmieniać logo na Spar i dołączą do międzynarodowego holdingu z wieloletnim doświadczeniem w sektorze detalicznym na świecie i w Europie.

Spar Group – jako inwestor – wspiera Grupę Piotr i Paweł w zakresie spłaty zobowiązań, negocjacji umownych i rozwoju. Dotychczas podpisano lub odnowiono kontrakty z prawie 300 dostawcami. Zgodnie z planem w systemie logistycznym będzie wkrótce dostępne ponad 6 500 produktów od prawie 500 dostawców.

Ponadto Spar Group uruchomi w Polsce nowoczesne centrum dystrybucyjne dla obsługi detalistów. Prowadzone są już warsztaty z zespołem logistycznym oraz analiza potencjalnych lokalizacji. Nowe centrum logistyczne będzie uzupełnieniem i rozszerzeniem możliwości logistycznych wynikających z dotychczasowej infrastruktury Grupy Piotr i Paweł.

The Spar Group Ltd. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu w RPA. W latach 60. firma stała się wyłącznym master franczyzodawcą Spar w Republice Południowej Afryki. Obecnie The Spar Group Ltd. działa również w innych krajach afrykańskich, w tym w Angoli, Zambii, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Malawi, Lesotho, Suazi. Firma działa również w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii i Szwajcarii, a także na Sri Lance.

Dotychczasowy operator licencji Spar na terenie Polski - spółka Spar Polska - nie przygląda się tym zmianom bezczynnie. I przypomina, że 25 kwietnia 2019 r. wystąpiła z powództwem o ustalenie bezskuteczności oświadczenia o wypowiedzeniu umowy licencyjnej przez Spar International. Spar Polska uzyskał już korzystne rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego w Kielcach. Sprawa dotyczyła zabezpieczenia interesów polskiej firmy przed nieuprawnionymi działaniami Spar International na terenie naszego kraju, polegającymi na łamaniu warunków umowy licencyjnej. Sąd nakazał Spar International wykonywanie na dotychczasowych warunkach umowy licencyjnej ze Spar Polska oraz zakazał Spar International zawierania lub wykonywania umów, które pozwalałyby na uzyskanie prawa do znaku towarowego Spar na terytorium Polski innemu podmiotowi niż Spar Polska.

Ponadto Sąd Okręgowy w Katowicach zakazał Spar International i Spar Group kontaktów z kontrahentami spółki Spar Polska w związku z podejmowanymi czynami nieuczciwej konkurencji, polegającej na próbie przejęcia kontrahentów Spar Polska oraz przejęcia prowadzonej działalności na terytorium Polski.

Spór jest więc w toku, co nie przeszkadza Spar Group finalizować uruchomienie pierwszego sklepu pod swoimi skrzydłami.

 

 

Katarzyna Pierzchała 3548 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.