Lidl i Aldi szykują się do walki z tzw. wielką czwórką

W najbliższych latach obaj detaliści chcą znacząco zwiększyć liczbę sklepów w Wielkiej Brytanii.

Cztery duże sieci spożywcze (tzw. wielka czwórka) w Wielkiej Brytani, czyli Tesco, Sainsbury's, Asda i Morrison, napotykają na coraz większą presję ze strony dyskontów. A wszystko dzięki luce cenowej. Według firmy badawczej Kantar Worldpanel dyskonty stanowią obecnie 14% brytyjskiego rynku spożywczego,

W ciągu najbliższych trzech lat Lidl zamierza otworzyć na Wyspach 230 nowych sklepów. Tym samym do 2023 r. liczba placówek sieci zwiększy się do 1000. Już wcześniej detalista zapowiedział, że zamierza otwierać od 50 do 60 sklepów rocznie. Początkowo Lidl dążył do ekspansji głównie na obszarach, na których ziemia była tania, jednak obecnie koncentruje się na rozszerzeniu swojej działalności na obszarach takich jak Londyn i południowy wschód kraju.

Dowodem tego jest ujawnienie przez sieć na początku czerwca zainwestowania 500 mln funtów w ekspansję właśnie w stolicy kraju. Potwierdzeniem tego jest uruchomienie Lidla o powierzchni 14 000 mkw. na Tottenham Court Road i zapowiedź otwarcia kolejnych 39 sklepów w Londynie w ciągu najbliższych pięciu lat.

W ciągu 12 tygodni do końca października sprzedaż Lidla w Wielkiej Brytanii wzrosła o 8,2%.

Także piąta co do wielkości sieć w Wielkiej Brytanii Aldi przymierza się do ekspansji na tym rynku. Tylko w najbliższych dwóch latach dyskonter planuje rocznie otwierać około 50 sklepów i do 2025 r. zwiększyć liczbę swoich placówek do 1200. Na realizację tego planu, który obejmie również inwestycje w centra dystrybucyjne, dyskonter zamierza przeznaczyć 1 mld funtów. Obecnie Aldi na Wyspach ma ok. 840 sklepów. Udział sieci w rynku spożywczym kształtuje się na poziomie 8,1%, a w 2018 roku jej ​​sprzedaż wzrosła o 11%.

Źródło: www.retailgazette.co.uk, www.uk.reuters.com

Joanna Hamdan 10960 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.