MŚ: trwają prace rozszerzające odpowiedzialność producentów za opakowania

Minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdził, że trwają prace, które mają na celu wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania znajdujące się w obiegu. Implementacje w tym zakresie mają pojawić się już w 2020 r.

Jak tłumaczył 8 listopada minister środowiska Henryk Kowalczyk, przy okazji konferencji inaugurującej kampanię informacyjno-edukacyjną "Piątka za segregację", rozszerzona odpowiedzialność producenta to nic innego, jak dodatkowe opłaty, którymi zostaną oni obciążeni za wprowadzania do obrotu różnych rodzajów opakowań. - Te, które poddają się recyklingowi będą obarczone mniejszą opłatą, a wielomateriałowe - trudniejsze do ponownego przetworzenia - większą. Takie jest podstawowe założenie - powiedział minister Kowalczyk.

- Prace trwają. Są gotowe założenia, trwają rozmowy. W 2020 r. powinny się pojawić konkrety - zapowiada Henryk Kowalczyk.

Jak podkreśla, rozmowy toczą się z udziałem tych uczestników rynku, których problem z gospodarowaniem odpadami bezpośrednio dotyczy - są to więc samorządy, firmy odpadowe i wreszcie sami producenci. Ci ostatni, jak zapewnia minister, zdają sobie sprawę z konieczności implementacji zmian i nie przeciwstawiają się im.

Zgodnie z pakietem odpadowym Unii Europejskiej do 2025 r. państwa członkowskie powinny odzyskiwać połowę tworzyw sztucznych, a do 2030 r. - 55%. W przypadku plastikowych butelek na napoje oczekiwany odsetek odzysku wynosi docelowo aż 90%.

O gospodarowaniu odpadami pisaliśmy również m.in. tutaj.

 

Ilona Mrozowska 3380 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }