Ameryka od kuchni na Kongresie Szefów Kuchni

Goście 4. Kongresu Szefów Kuchni będą mogli przekonać się jak wygląda Ameryka od kuchni już 9 października br. w hali Expo XXI w Warszawie, podczas cyklu warsztatów i prelekcji na ten temat.

Większości Polaków amerykańskie menu kojarzy się ze stekami, burgerami i wszystkim, co można wrzucić na ruszt grilla. Tymczasem współczesna amerykańska kuchnia prezentuje całe bogactwo smaków. Będzie można się o tym przekonać podczas 4. Kongresu Szefów Kuchni, które odbędzie się 9 października, w hali Expo XXI na ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie na stoisku Ameryka od kuchni.

Dla odwiedzających stoisko szefów kuchni i sommelierów organizatorzy przygotowali degustację win z Kalifornii oraz produktów spożywczych pochodzących z różnych regionów Stanów Zjednoczonych, takich jak wołowina, ryby z Alaski czy pataty. Na stoisku odbędą się również 3 odsłony praktycznych warsztatów z food & wine pairingu, podczas których wybitny specjalista winiarski, Tomasz Prange Barczyński (red. magazynu Ferment) zapozna uczestników z tajnikami udanych połączeń kulinarno-winiarskich w restauracyjnym menu. Redaktor wygłosi również prelekcję ze sceny głównej „Wino w restauracji – jak to się robi w Kalifornii”.

Szczegóły i rejestracja gości pod adresem: https://amerykaodkuchnikongres2019.evenea.pl/

Partnerzy wydarzenia: USDA, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ameryka od Kuchni

Organizatorzy: California Wines, US Beef, US Meat, Alaska Seafood, North Carolina Sweet Potatoes.