Żywność znów drożeje

Według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe niż we wrześniu o 0,3%.

Przez poprzednie dwa miesiące średnie ceny produktów spożywczych lekko się obniżały, choć w ujęciu rocznym wzrost był i tak znacząco wyższy niż średnie ceny dla całego rynku. Według wstępnych danych w kończącym się miesiącu inflacja ogółem wyniosła 2,5% i była dokładnie na poziomie celu inflacyjnego, natomiast żywność i napoje podrożały o 6,1%. To i tak mniej niż przez poprzednie trzy miesiące: rekordowo szybko rosły ceny produktów spożywczych w sierpniu, o 7,2% rok do roku. Natomiast w ujęciu miesięcznym najszybciej zdrożały one w maju, o 1,4%.

Według lipcowych prognoz Narodowego Banku Polskiego ceny samej żywności mają w tym roku pójść w górę o 3,3%. W listopadzie bank centralny przedstawi nową projekcję. 

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 2539 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.