Z Warszawy zniknęły recyklomaty. Zebrano z nich 150 tys. opakowań

Pierwsze dwa recyklomaty stanęły w Warszawie w lipcu, ale już zniknęły z przestrzeni miejskiej. Miasto nie rezygnuje jednak z projektu - staną kolejne urządzenia, choć te nowe mają być bardziej funkcjonalne i mniej awaryjne. Jak zapowiada ratusz, projekt wróci do Warszawy "silniejszy".

W lipcu br. w ramach współpracy z Coca-Colą i Fundacją Nasza Ziemia Warszawa otrzymała dwa recyklomaty, które stanęły na pl. Bankowym i ul. Ząbkowskiej. Obecnie oba urządzenia zostały tymczasowo zabrane ze względu na potrzebę ulepszenia ich funkcjonalności.

- Partnerzy projektu wspólnie podjęli decyzję o zmianie producenta urządzeń. Nowe maszyny będą działały szybciej, a także będą mniej awaryjne. W przestrzeni miejskiej pojawią się w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Łącznie będzie ich 10 - zapewnia Kamil Dąbrowa, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy.

Recyklomaty będą pochodziły od Insensiv, producenta urządzeń RVM oraz dostawcy modułów rozpoznawania dla innych producentów urządzeń RVM na świecie.

Przypomnijmy. Na placu Bankowym przed siedzibą władz Warszawy w lipcu stanął pierwszy recyklomat ufundowany przez Coca-Colę. Drugi pojawił się na ulicy Ząbkowskiej. Recyklomaty przeznaczone były do zbierania opakowań po napojach: puszek oraz butelek szklanych i plastikowych. Urządzenie samo rozpoznawało, z jakiego materiału wykonano odpad i umieszczało go w odpowiednim pojemniku.

Za każdą sztukę opakowania użytkownik dostawał jeden tzw. ekopunkt, który mógł następnie wymienić u partnerów programu na kawę, bilet lub też uzyskać zniżkę na te produkty. Wcześniej należało jedynie pobrać aplikację ECO Portfel.

Łącznie, jak poinformował nas Kamil Dąbrowa, dokonano 9,6 tys. instalacji aplikacji. Zebrano natomiast 147 964 sztuk opakowań, w tym najwięcej PET: 89 196 sztuk, dalej aluminium: 41 338 oraz szkło: 17 430 sztuk.

- Od momentu uruchomienia maszyn mieszkańcy przekazali wiele pomysłów, opinii, a także uwag do pierwszych wersji recyklomatów - mówi Kamil Dąbrowa. Istotne było tu m.in. tempo pracy maszyn i bezawaryjność. Zdarzyły się też dwa akty wandalizmu. Jednak sam projekt jest pozytywnie odbierany przez mieszkańców, a perspektywa otrzymania nagrody za działanie na rzecz środowiska zachęca do zaangażowania się w selektywną zbiórkę odpadów - uważa. - Głęboko wierzymy, że projekt wróci do Warszawy silniejszy. Jedno jest pewne – mieszkańcy pokochali tę inicjatywę, a recyklomaty są na pierwszym miejscu wśród zgłaszanych przez nich projektów obywatelskich - dodaje.

Planowane miejsca instalacji kolejnych recyklomatów:

1.    pl. Mirowski, od strony parku Mirowskiego, przy Hali Gwardii,

2.    ul. Boleść/ul. Rybaki*, od strony parkingu,

3.    al. KEN, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów,

4.    ul. Kamionkowska, przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe,

5.    pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich,

6.    ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy Bielany,

7.    ul. Potocka 1, przy Ośrodku Sportu i Rekreacji,

8.    ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu,

9.    ul. Jagiellońska 47i, przy garażu wielopoziomowym,

10. ul. Rzymowskiego 32*, przy Domu Kultury Kadr.

*Lokalizacja w trakcie potwierdzania.

 

 

Ilona Mrozowska 3589 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.