Henryk Kania: wykończył mnie układ, banki i Biedronka

Właściciel Zakładów Mięsnych Henryk Kania przerwał milczenie i udzielił długiego wywiadu. Jego wersja zdecydowanie różni się od tej przedstawianej do tej pory w mediach.

– Jeżeli można mówić o aferze dotyczącej ZM Henryk Kania, to jest to afera związana ze zmową nadzoru sądowego, banków, Cedrobu i prawdopodobnie śląskiego wymiaru sprawiedliwości. Celem tej zmowy jest zniszczenie Henryka Kani i przejęcie Zakładów za małą część ich wartości. To tą aferą powinna się jak najszybciej zająć prokuratura – mówi Henryk Kania w rozmowie z Business Insider Polska.

Przedsiębiorca utrzymuje, że prokuratura nie postawiła mu żadnych zarzutów, choć zna jego miejsce pobytu – Kania przebywa w swoim zagranicznym domu, w kraju, którego jest rezydentem. Do Polski nie chce wracać, bo czuje się znieważony i rozgoryczony. Przekonuje że padł ofiarą spisku, którego celem miało być przejęcie jego firmy za bezcen przez konkurenta – firmę Cedrob. Powołuje się na rozmowy z prezesem Cedrobu, który miał mu proponować przejęcie firmy i grozić w razie braku zgody. Jednocześnie utrzymuje, że w kłopoty finansowe wpędziła ZMHK Biedronka, która odbierała dwie trzecie produktów spółki, a która płaciła faktury z ponaddwumiesięcznym opóźnieniem i naliczała opłaty marketingowe. Gdy nałożył się na to globalny wzrost cen wieprzowiny, spółka zaczęła mieć problemy z płynnością.

Według Henryka Kani także doniesienia o wywiezieniu serwera, wystawianiu pustych faktur i podejrzeniach wobec transakcji z Rubin Energy nie są prawdziwe.

– Rubin został wskazany jako istotny kontrahent w sprawozdaniu finansowym Zakładów za 2018 r. Jego brak w sprawozdaniu za rok 2017 to efekt przeoczenia. Zwykły ludzki błąd, a brak tej informacji nie zwrócił wtedy uwagi niezależnego audytora badającego w tym czasie sprawozdanie ZMHK.

Zakłady Mięsne Henryk Kania od czerwca pozostają w postępowaniu układowym, gdyż na skutek braku płynności finansowej były zmuszone wstrzymać produkcję. We wrześniu sąd w Katowicach na wniosek rady wierzycieli odsunął zarząd od kierowania spółką i ustanowił zarządcę. Wydzierżawiono tez majątek spółki Cedrobowi a sam Henryk Kania przestał się pokazywać w firmie.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.