Aldi wycofuje klatkowe jaja z produktów pod marką własną sieci

Aldi po ogłoszeniu wycofania ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego do 2025 r. idzie krok dalej i deklaruje także wycofanie ich ze wszystkich produktów marek własnych, w których składzie znajdują się jaja. Proces odchodzenia od jaj z chowu klatkowego jest nieunikniony, uważają obrońcy praw zwierząt.

Jak podkreśla sieć, swoim działaniami od lat konsekwentnie wspiera dobrostan zwierząt.

- Już teraz w naszej ofercie produktów marek własnych zawierających w swoim składzie jaja, w ponad 30% pochodzą one z chowów alternatywnych, a liczba ta stale rośnie. W kilku krajach, w których działa Aldi, cel wycofania w całości jaj klatkowych ze składów produktów, m.in. w Niemczech i Belgii, został już zrealizowany. Jesteśmy nastawieni na szeroki dialog z producentami, wierzymy, że w Polsce ten cel uda nam się osiągnąć w zakładanym terminie, być może wcześniej – mówi Justyna Radwańska, manager ds. odpowiedzialności przedsiębiorstwa Aldi Polska.

Przedstawiciele Fundacji Alberta Schweitzera, którzy aktywizują branżę spożywczą od odchodzenia od jaj z chowu klatkowego wierzą, że podobne co Aldi deklaracje złożą również inne firmy. - Ten proces jest nieuchronny.  Przewidujemy, że do 2025 r. jaja z chowu klatkowego praktycznie znikną z półek sklepowych w naszym kraju – uważa Karolina Skowron, dyrektorka Fundacji Alberta Schweitzera.

Niedawno również Biedronka ogłosiła, że do końca 2025 r. z jej półek znikną wszystkie jajka z chowu klatkowego w skorupkach - nie tylko marki własnej Biedronki, jak mówiła dotychczasowa deklaracja, lecz także innych marek.

Według danych z grudnia 2018 r. w Polsce zarejestrowanych było 47,8 mln stanowisk dla kur niosek.
Przeważająca liczba jaj pozyskiwana była nadal z systemu klatkowego – ten rodzaj chowu stanowił 84,9%. Pozostałe 15,1% to produkcja w systemach alternatywnych z rozróżnieniem na: system ściółkowy (10,8%), wolny wybieg (3,6%) i produkcję ekologiczną (0,7%).

Konsument znad Wisły przeciętnie zjada ok. 160 jaj rocznie, czyli mniej niż jedno jajko na dwa dni.