Empik wraca do korzeni [GALERIA]

Empik przywraca na Rynku Głównym 23 w Krakowie w pełni zrewitalizowaną przestrzeń najstarszej księgarni w Polsce.

Empik wdraża w Krakowie koncept księgarni narracyjnej, która - jak tłumaczy operator - sama opowiada własną historię, architekturę i bogactwo kultury literackiej Krakowa jako miasta Noblistów, miasta literatury UNESCO, a także miejsca, które może stać się obowiązkowym punktem na trasie wycieczek zwiedzających Stare Miasto w Krakowie.

A wszystko to w murach kamienicy, słynącej z wielowiekowej tradycji handlu książkami, w miejscu jednej z najstarszych księgarni w Europie. Księgarnia od 1610 r. słynęła z bogatych zasobów książek, mieszkańcy Krakowa mogli znaleźć w niej niemal wszystko. Tak mimo upływu czasu jest nadal, Empik podtrzymuje tę tradycję, a teraz, otwierając nowe, zrewitalizowane przestrzenie zaprasza do spotkań, debat i działań artystycznych.

Atrakcyjne wnętrze, nawiązujące do historii zarówno Empiku, jak i Krakowa zaprojektowane zostało przez wielokrotnie nagradzaną pracownię architektoniczną Jana Strumiłło. Specjalnie na potrzeby księgarni powstały też 30-metrowe murale przedstawiające ponad 30 autorów i autorek związanych z Krakowem i żyjących tu od czasów powstania księgarni w 1610 r. aż po dzień dzisiejszy.

I to fragmenty tych murali, z podobiznami Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza mogli zobaczyć mieszkańcy Krakowa i turyści wieczorem, 18 października w postaci animacji świetlnych prezentowanych na jednej z kamienic przy Rynku.

Otwarciu nowych przestrzeni księgarni Empiku towarzyszy bogaty program wydarzeń, odbywających się przez 10 dni: od 18 do 27 października. Goście będą mogli spotkać m. in. Adama Zagajewskiego, Jacka Dukaja, Michała Rusinka, Jerzego Bralczyka czy Witolda Szabłowskiego. Empik gościł będzie także uczestników Festiwalu Conrada, którzy np. 27 października będą mogli porozmawiać z Jurijem Andruchowyczem i Tanią Malarczuk. Nie zapomniano też o fanach komiksów, o miłośnikach podróży ani o najmłodszych – na nich czekają specjalne warsztaty.

*Udział w wydarzeniach w dniach 18 – 27 października 2019 r. jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy przez goingapp.pl lub aplikację Going.

Ilona Mrozowska 3589 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.