Kruszewski z Lewiatana: konieczna jest nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele

Od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał w każdą niedzielę miesiąca, z wyjątkami w okresach przedświątecznych. Prezes Lewiatan Holding Wojciech Kruszewski uważa, że należy podjąć działania nad nowelizacją ustawy.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

– Ustawa ograniczająca handel w niedziele ma wpływ na funkcjonowanie handlu detalicznego i kondycję firm handlowych w Polsce - przypomina Wojciech Kruszewski (na zdjęciu), prezes zarządu Lewiatan Holding. - Wprowadzone regulacje mają ważny walor prospołeczny, jednak w aspekcie biznesowym okazały się korzystne głównie dla największych sieci dyskontowych, które przeznaczając ogromne fundusze na reklamę w mediach, skutecznie zachęcają klientów do zwiększonych zakupów szczególnie w piątki i soboty - mówi.

Jego zdaniem nie straciły też bardzo małe sklepy obsługiwane bezpośrednio przez właścicieli, które zmniejszone w piątki i soboty obroty odrabiają w niedziele, ale odbywa się to, niestety, kosztem ich pracy. - Niezwykłe korzyści odniosły zaś podmioty wyłączone z zakazu handlu, tj. kilka tysięcy niby-placówek pocztowych, sklepy na dworcach, a także stacje paliw. Konieczne zatem wydaje się uszczegółowienie zapisów Ustawy, aby wyeliminować wspomniane negatywne skutki – uważa Wojciech Kruszewski.

Polska Sieć Handlowa Lewiatan to jedna z najdłużej funkcjonujących i najbardziej rozpoznawalnych marek franczyzowych na polskim rynku, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Obecnie na terenie całej Polski zrzesza około 3 200 placówek handlowych. Wśród nich jest około 430 supermarketów (powyżej 300mkw.), ponad 1800 dużych sklepów, około 900 placówek średniej wielkości oraz mniej niż 40 małych sklepów. W 2018 r. obrotu PSH Lewiatan przekroczyły 12,5 mld zł.

Przypomnijmy. 12 marca 2019 r. w Sejmie odbyło się spotkanie oraz debata podsumowujące obowiązującą wówczas od roku Ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zdania co do zasadności jej obowiązywania były bardzo podzielone i często ze sobą sprzeczne. Nie udało się też jednoznacznie ustalić, czy kolejne zmiany są konieczne. Szczegóły tutaj