Ice Dream w Galerii Katowickiej

Gelateria swoją działalność w centrum handlowym rozpocznie na początku grudnia.

Będzie to kolejna, po Warszawie lokalizacja konceptu opierającego się na idei „self-service ice cream”. Zgodnie z założeniem, lodowe desery tworzone są tu przez klientów, którzy samodzielnie nakładają sobie wybrane smaki włoskich lodów i decydują o wielkości porcji.

Jak zapewniają właściciele otwarcie gelaterii Ice Dream w Katowicach jest kolejnym krokiem na drodze do budowy ogólnopolskiej sieci sprzedaży. Do końca roku planowane jest uruchomienie jeszcze jednego stoiska marki.

W ofercie Ice Dream znajdują się smaki tradycyjne, takie jak śmietanka czy czekolada, ale też bardziej zaskakujące, jak zielona herbata, czarna wanilia czy słony karmel. Z myślą o dzieciach powstają tu propozycje smakowe takie jak np. jednorożec, wata cukrowa czy niebieskie migdały, a pod kątem wegan owocowe sorbety. Koncept wyróżnia się ogromną ilością oryginalnych dodatków, wśród których można znaleźć m.in. kuleczki jadalnego brokatu, cząstki świeżych owoców, domowe marmolady oraz kolorowe i błyszczące posypki.

Lody w koncepcji „self-service ice cream” tworzy się w czterech krokach. Pierwszym jest wybór między wafelkiem a kubeczkiem, kolejnym - nałożenie lodów w wybranych przez siebie smakach, a potem ich udekorowanie dodatkami. Na końcu gotowy deser jest ważony. Cena uzależniona od wielkości porcji.

Joanna Hamdan 14024 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.