Wella na sprzedaż?

Właściciel Welli, firma Coty, rozważa sprzedaż swojego segmentu produktów do włosów. Według niemieckich mediów potencjalnym nabywcą może stać się Henkel.

Borykająca się z problemami firma kosmetyczna Coty chce sprzedać swoją markę kosmetyków do włosów Wella. Wpływy ze sprzedaży mają zmniejszyć dług przedsiębiorstwa. Według Lebensmittel Zeitung wśród zainteresowanych zakupem powinna znaleźć się Grupa Henkel.

Nowy szef Coty Pierre Laubies przyspiesza restrukturyzację koncernu. Dopiero co zapowiedział uproszczenie struktury organizacyjnej i przeprowadzkę z Nowego Jorku do Amsterdamu, a teraz wystawia cały dział fryzjerski firmy na sprzedaż.

- Coty bada strategiczne alternatywy dla profesjonalnego biznesu kosmetycznego, powiązanych z nim marek produktów do włosów i brazylijskiej działalności firmy - poinformowała firma.

Wśród opcji strategicznych Grupa wyraźnie bierze pod uwagę sprzedaż dywizji. Producent zamierza wykorzystać potencjalne wpływy ze sprzedaży w celu zmniejszenia swojego zadłużenia i przekazania go akcjonariuszom. Proces zostanie zakończony do lata 2020 r.

Coty twierdzi, że jest numerem dwa na globalnym rynku fryzjerskim. Łącznie z brazylijskim biznesem, który również może zostać sprzedany segment ten osiągnął sprzedaż w wysokości 2,7 miliarda dolarów w zakończonym w czerwcu roku podatkowym 2019.

Coty straciło ostatnio na sprzedaży i udziale w rynku, szczególnie w przypadku artykułów drogeryjnych. Dlatego chce teraz skupić się na swojej podstawowej działalności z makijażem, perfumami i pielęgnacją twarzy.

- Dzisiejsze ogłoszenie pomoże zmienić pozycję Coty jako prężnej i elastycznej firmy - powiedział Laubies. - Posunięcie to odciąży bilans i pomoże Grupie zainwestować w obszary o większym potencjale wzrostu.

Wraz ze sprzedażą dywizji Coty powinien również znacznie zmniejszyć swój dług, a tym samym poprawić swoją ocenę. Agencja ratingowa Moody's niedawno oceniła inwestycję w spółkę jako wysoce spekulacyjną. W raporcie rocznym za 2019 r. Grupa wykazała zadłużenie netto w wysokości 7,7 mld dolarów.

Według niemieckiej gazety jednym z kandydatów do przejęcia Welli powinien być Henkel. Hans Van Bylen, dyrektor generalny grupy, niedawno rozbudował segment fryzjerski o wiele mniejszych przejęć. Producent z Düsseldorfu nie chciał komentować spekulacji.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2531 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.