IKEA rozbudowuje centrum dystrybucji w Jarostach

W ramach inwestycji powstanie moduł tranzytowy, który zdaniem sieci znacznie poprawi zdolności operacyjne obiektu oraz usprawni czas przeładunku produktów i możliwości ich składowania.

Magazyn IKEA w Jarostach w województwie łódzkim prowadzi różne rodzaje operacji logistycznych, główne usługi to: centrum dystrybucji do klienta (CDC), centrum dystrybucji ogólnej (CD) oraz cross-docking do sieci sklepów, czyli system zarządzania towarami i ich dostawą.

Jest to jedno z największych centrów dystrybucji na świecie, które odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz do 27 lokalizacji IKEA w 10 krajach europejskich: Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Chorwacji i Węgrzech.

W ramach rozbudowy centrum dystrybucji w Jarostach utworzony zostanie nowy moduł o powierzchni 12 tys. mkw. Będzie on wyposażony w 60 ramp samochodowych i połączony z automatycznym magazynem wysokiego składowania SILO poprzez most oraz system przenośnikowy. W nowym budynku odbywał się będzie również przeładunek skonsolidowanych dostaw od producentów towarów IKEA, który zgodnie z wymaganiami powinien zostać wykonany w czasie 24 godzin, aby wysłać towary do sklepów w regionie. Realizacja inwestycji pozwoli zwiększyć przepustowość cross-dockingu w Jarostach aż dwukrotnie – z 0,9 mln m3 do poziomu 1,8 mln m3 towarów rocznie.

- W ostatnim czasie intensywnie rozwijamy operacje cross-dockingu, realizowane na rampach rozładunkowo-załadunkowych. Aby zachować wysoki poziom wolumenu i możliwość dostarczania towarów do lokalizacji w krótkim czasie, potrzebujemy dodatkowej przestrzeni, stąd decyzja o rozbudowaniu istniejącego magazynu. Układ nowego budynku zwiększy dostępność naszych produktów i skróci czas ich przeładunku, co pozwoli w znacznym stopniu poprawić produktywność, obniżyć koszty oraz zwiększyć jakość obsługi sklepów - mówi Rafał Nowak, lider projektu centrum dystrybucyjnego.

Nowy budynek tranzytowy będzie zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz certyfikatem BREEAM na poziomie „very good”. Na terenie centrum powstanie również farma fotowoltaiczna o mocy 770 kWP.

Zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2020 r.

Joanna Hamdan 10158 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }