Janusz Palikot zbiera na wódkę. Kraftową

Były polityk, niegdysiejszy inwestor Ambry i Polmosu, chce zebrać 4,2 mln zł na platformie crowdfundingowej, aby stworzyć kraftowe wódki ze słodu. Zbiórka ruszy na przełomie października i listopada.

Janusz Palikot w 2018 r. kupił od Marka Jakubiaka Browar Tenczynek. Teraz nowa spółka – Tenczyńska Okovota - ma wyposażyć wydzieloną część browaru w nowe instalacje i uruchomić taproom. Teraz Janusz Palikot za cel postawił sobie rozwój produkcji piw starzonych w drewnianych beczkach po mocnych alkoholach (barrel aged) oraz stworzenie rzemieślniczej destylarni alkoholi wysokoprocentowych, w tym staropolskiej gorzałki, nazywanej okowitą.

– Kraftowa rewolucja na rynku piwnym już stała się faktem, a do gry wkraczają teraz piwa leżakowane w beczkach. Browar Tenczynek ze swoimi kolekcjami – od klasycznej, po piwne sztosy i nasz RIS Barrel Aged – ma w niej swój udział. Dziedzictwo Tenczynka to także bogata historia produkcji tenczyńskiej okowity, gorzałki z różnych zbóż i owoców, która była szczególnie popularna na terenach Małopolski – powiedział Janusz Palikot, prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina oraz Tenczyńskiej Okovity.

Zauważa, że rynek wódki w Polsce znajduje się w tym samym miejscu, co rynek piwa 10 lat temu. Konsumentowi trudno rozróżnić konkretne rodzaje w oparciu o smak, ponieważ są one bardzo zbliżone, a o zakupie decyduje marka i cena.

– Dlatego w naszej kraftowej rewolucji chcemy pójść o krok dalej. Nie tylko chcemy rozwijać produkcję piw barrel aged, ale także jako pierwsi zaprezentujemy realnie inną wódkę, Tenczyńską Okovitę oraz piwa leżakowane w beczkach po naszej Okowicie – dodał Janusz Palikot.

Nowa spółka Tenczyńska Okovita wyposaży wydzieloną część Browaru Tenczynek w instalacje do destylacji słodu i zbóż do produkcji okowity wedle receptur z XIX w. Przejmie też od browaru produkcję serii piw RIS Barrel Aged, która miała premierę w ubiegłym roku oraz wprowadzi kolejne edycje piw starzonych, w tym po Okovicie. W historycznych piwnicach Browaru Tenczynek powstanie również taproom – miejsce degustacji pełnej oferty piw oraz okowity.

– Planujemy rozpocząć leżakowanie piw już w 2020 r., a w kolejnym uruchomić destylację gorzałki. Całkowitą wartość inwestycji wraz ze środkami obrotowymi na pierwszy rok działalności szacujemy na 4,2 mln zł i taki będzie cel zbiórki – dodał prezes.

Leżakowane piwa powinny pojawić się na rynku w jesienią 2020 r. Natomiast linia wódek będzie się składała z dwóch produktów, z których każdy otrzyma dwa warianty – o pojemności 0,5 l  i 0,7 l. Pierwsza z nich okowita, będzie produkowana z wytłoczyn pozostałych po produkcji piwa. Natomiast kraftowa wódka powstanie bezpośrednio ze słodu. Cena mniejszej butelki to 30-40 zł, zaś większej 50-60 zł.

Zbiórka crowdfundingowa spółki Tenczyńska Okovita, promowana na platformie Crowdway.pl ruszy na przełomie października i listopada. – Poprzeczkę w kampanii crowdfundingowej postawiliśmy wysoko, bo nasz cel to zgromadzenie kwoty pokrywającej niemal cały koszt inwestycji. Sądzę, że jest to cel realny, jednak to nie kwota jest dla mnie najistotniejsza, bo środki na wyposażenie i uruchomienie produkcji mamy. Przede wszystkim zależy mi na zgromadzeniu wokół naszego projektu społeczności miłośników piw rzemieślniczych i zachęceniu ich do skosztowania kultowej okowity, a przede wszystkim zaangażowaniu jej do wspólnego przedsięwzięcia. Dlatego pakiety inwestycyjne będą zaczynać się od niskich kwot, tak aby każdy mógł stać się wspólnikiem Palikota – podsumował prezes.

Dodaje, że zależy mu na zgromadzeniu wokół projektu około tysiąca inwestorów.

– W ubiegłym roku kupiliśmy za 4 mln zł nową linię rozlewniczą, która umożliwia zarówno kapslowanie butelek, nakładanie nakrętek, jak i zamykaniem ich korkiem – mówi Janusz Palikot. – Dlatego nie wykluczam w dalszej kolejności zajęcia się produkcją wina, nasza Manufaktura ma je zresztą w nazwie, ale nie jest to jeszcze pewny projekt – zastrzega.

To już trzecia w ciągu roku kampania promowana na platformie Crowdway.pl, która związana jest z branżą piw rzemieślniczych.

– Strategia Crowdway to mocny akcent na spółki szybkiego wzrostu, a także projekty o wysokim potencjale, o którym decyduje zarówno pomysł na biznes, jak i doświadczenie zespołu oraz potencjał społecznościowy. Możliwość wspierania kampanii Tenczyńskiej Okovity to dla nas duże wyróżnienie. Nawiązując do słów pana prezesa, można powiedzieć, że projekt ten to kraftowa rewolucja 2.0. – wyjątkowa fuzja tradycji z nowoczesnością. Wierzymy, że inwestorzy również docenią tę spółkę i cel zbiorki zostanie osiągnięty – powiedział Jakub Niestrój, prezes zarządu Crowd Ventures sp. z o.o. (platforma Crowdway).

Browar Tenczynek został stworzony w połowie XVI wieku przez braci Tenczyńskich w małopolskiej gminie Krzeszowice. Przez setki lat doskonalono w nim receptury, co przyniosło tenczyńskiemu browarowi sławę w Europie, potwierdzoną m.in. złotym medalem na prestiżowych targach piwnych w Londynie w 1862 r. oraz w Pilznie w 1904 r. Zawirowania obu wojen światowych sprawiły, że Browar Tenczynek został częściowo zniszczony i wstrzymał produkcję piwa, a w czasach PRL-u uruchomiono tam państwową wytwórnię owoców i warzyw.

Dzięki modernizacji w 2014 r. zakład przywrócił produkcję, utrzymując tradycyjne sposoby warzenia piwa w warunkach na miarę XXI wieku. W 2018 roku Janusz Palikot odkupił browar od Grupy BRJ. Zainwestował kolejne 50 mln zł w zwiększenie mocy produkcyjnych z niespełna 40 tys. hl do 100 tys. hl. Na razie jednak linia nie będzie w pełni wykorzystywała swoich mocy produkcyjnych – plan produkcyjny na 2020 rok zakłada produkcję 50 tys. hl.

Tenczyńska Okovita to spółka córka Browaru Tenczynek. Między inwestorów rozdzielone zostanie 20% jej akcji.

Magdalena Weiss 2408 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.