We wrześniu ceny pozostały na poziomie z sierpnia

Żywność nawet nieco potaniała. Niestety to dane uśrednione.

Inflacja nieco odpuściła. Po dwóch odczytach na poziomie 2,9%, najwyższych od października 2012 roku, we wrześniu ceny wzrosły o 2,6% rok do roku, a wobec sierpnia nie uległy zmianie. Żywność, która napędzała wzrost cen w poprzednich miesiącach potaniała wobec sierpnia o 0,2%, jednak w ujęciu rocznym zdrożała o 6,8%, czyli ponad dwa razy mocniej niż wszystkie towary i usługi razem wzięte. W ciągu trzech kwartałów artykuły spożywcze podrożały o 4,7% rok do roku.

We wrześniu konsumenci najwięcej musieli dopłacić za warzywa i cukier (odpowiednio 23,9% oraz 23,4%). Dwucyfrowo podrożało także mięso wieprzowe (12,9%). Wyraźnie więcej niż przed rokiem trzeba było zapłacić za mąkę i pieczywo (po 8,4%), owoce (8,1%) oraz wędliny (7,5%). Tańsze natomiast były tłuszcze, zwłaszcza masło (-8,8%), jaja (-4,7%) i mięso drobiowe (-0,2%). Na dokładnie tym samym poziomie cenowym co przed rokiem pozostało mleko. Natomiast w stosunku do sierpnia spadły ceny warzyw (o 4,4%), jaj (-1,1%), owoców (o 0,4%), kawy oraz soków owocowych i warzywnych (po 0,2%), a także cukru, makaronów i produktów makaronowych oraz napojów alkoholowych (po 0,1%). Wieprzowina była droższa niż przed miesiącem o 1,8%, a kakao i czekolada w proszku o 0,9%.

Według lipcowej prognozy Narodowego Banku Polskiego w całym 2019 roku inflacja ma się ukształtować na poziomie 2,0% (od kwietnia przekracza ten poziom). Z najnowszej ankiety NBP wśród ekonomistów wynika, że średnioroczne tempo wzrostu cen wyniesie już 2,3%.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 2543 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.