Calsberg pracuje nad papierową butelką do piwa

Podczas Szczytu Burmistrzów Miast C40 w Kopenhadze, w Danii firma zaprezentowła dwa nowe prototypy opakowań z włókna roślinnego.

Jest to kontynuacja prac Grupy Carlsberg nad innowacyjnymi, zrównoważonymi opakowaniami.

Prototypy butelek są wykonane z włókien drzewnych pozyskanych z odpowiedzialnie zarządzanych lasów.

Jak zapewnia producent opakowania mają specjalną wewnętrzną powłokę, dzięki której butelki mogą być napełniane piwem i w pełni nadają się do recyklingu. Jeden z prototypów ma cienką powłokę wewnątrz z tworzywa sztucznego PET pozyskanego z recyclingu, a drugi w 100% biodegradowalną powłokę z bioplastiku PEF (biodegradowalnego polimeru). Oba prototypy posłużą do testów, aby sprawdzić właściwości barierowe poszczególnych materiałów czyli czy chronią np. piwo przed utratą jakości. Carlsberg chce dzięki tym testom opracować butelkę, która w 100% wytworzona będzie z materiałów organicznych (bio-based bottle), bez użycia syntetycznych polimerów (nie biodegradowalnych).

- Pracujemy nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla wszystkich formatów naszych opakowań i jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie zrobiliśmy przy tworzeniu Green Fibre Bottle - mówi Myriam Shingleton, vice president group development w Grupie Carlsberg. - Jesteśmy jeszcze w fazie testów, ale dwa prototypy są ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia naszego celu – wprowadzenia tego przełomowego opakowania na rynek. Innowacje wymagają czasu, dlatego kontynuujemy współpracę z ekspertami, aby sprostać technicznym wyzwaniom. Podobnie wyglądał proces pracy nad naszym rozwiązaniem Snap Pack, który umożliwia znaczące ograniczenie stosowania plastiku do owijania multipacków piwa – dodaje Myriam Shingleton.

W 2015 r. Carlsberg rozpoczął projekt, mający na celu opracowanie butelki na piwo wykonanej z pozyskanego w zrównoważony sposób włókna drzewnego. Do współpracy nad Green Fibre Bottle zaproszeni zostali eksperci od innowacyjnych opakowań z ecoXpac, duńska firma opakowaniowa BillerudKorsnäs i naukowcy z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Wsparcie dla przedsięwzięcia zapewnił też Duński Fundusz Innowacji (Innovation Fund Denmark). Wspólnym wysiłkiem powstało Paboco - Paper Bottle Company – przedsięwzięcie BillerudKorsnäs i firmy Alpla, specjalizującej się w produkcji butelek.

Joanna Hamdan 11099 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.