Grupa Cedrob zbuduje mroźnię za 100 mln zł

Inwestycja powstanie na terenie należącym do Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Jak mówi Andrzej Goździkowski, prezes zarządu Cedrob, firma zastanawiała się nad tym przedsięwzięciem kilka lat. - Rozmowy, kalkulacje, wszystko to przyniosło efekt - stwierdza Andrzej Goździkowski. - Zachwyciłem się Portem Gdańsk, udało nam się uzyskać dobre warunki w negocjacjach. Nazwaliśmy naszą spółkę Cedrob Porty, w przyszłości – mam takie marzenie – że kolejną tego rodzaju inwestycję zbudujemy na Adriatyku w ramach Trójmorza - powiedział Andrzej Goździkowski.

Budowa rusza w przyszłym roku, za dwa lata firma ma rozpocząć działalność składową i logistyczną. - Musimy mieć własną mroźnię i logistykę, żeby eksportować więcej i dalej. Już dużo eksportujemy do RPA, niedawno podpisaliśmy bardzo korzystną umowę eksportową do krajów arabskich - dodaje.

Obiekt o pojemności ok. 30 tys. palet zlokalizowany będzie w pobliżu DCT Gdańsk, który jest największym terminalem kontenerowym na Bałtyku i w relacjach euro-azjatyckich głównym hubem przeładunkowym dla Europy Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii. Budżet przedsięwzięcia to minimum 100 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2021 r.

W nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej chłodni będzie składowane mięso przeznaczone na eksport. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni, podniesienie wydajności i uzyskanie wysokiej konkurencyjności. Wszystkie operacje na terenie chłodni będą wykonywane 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z możliwością załadunku i wyładunku dużej liczby kontenerów. Budowa własnej chłodni w Porcie Gdańsk usprawni transport mięsa do zagranicznych kontrahentów Grupy Cedrob i pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć produkcję. Ale inwestycja jest ważna dla całej branży spożywczej – docelowo chłodnia Cedrob Porty będzie obsługiwać także zewnętrznych producentów.

Umowa przedwstępna na budowę mroźni wysokiego składowania została podpisana podczas pierwszego dnia Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa przez Cedrob Porty i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W uroczystości uczestniczyli Jerzy Kwieciński, minister inwestycji, finansów i rozwoju oraz Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Obecnie produkty Grupy Cedrob dostępne są na ponad 60 rynkach, a łączne przychody z eksportu wyniosły w 2018 r. ponad 1 mld zł. Zdaniem firmy dynamiczny rozwój i rekordowe wyniki sprzedaży udało się uzyskać dzięki przemyślanej strategii inwestycyjnej. Tylko w zeszłym roku wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła 310 mln zł, a w ciągu ostatnich sześciu lat aż 884 mln zł.

Joanna Hamdan 9983 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }