Właściciel Stokrotki rośnie dzięki Polsce

W pierwszej połowie 2019 r. przychody Maxima Grupė wzrosły o prawie 24% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i sięgnęły 1,9 mld euro, przy czym wzrost pochodzi głównie z ekspansji w Polsce.

- Jednak rentowność grupy spadła w wyniku słabszych wyników na Litwie i w Estonii - powiedział Witalij Rakowski, dyrektor finansowy Maxima Grupė.

Skonsolidowane przychody Maxima Grupė wzrosły o 23,9% do 1,9 mld euro; szybki rozwój w Polsce i przejęcie sieci detalicznej Stokrotka stanowiły 19% wzrostu, a pozostałe 5% pochodziło z wyższych przychodów w krajach bałtyckich i Bułgarii. Skonsolidowany wzrost sprzedaży LfL w Maxima Grupe wyniósł 3,8%.

Przychody ze sprzedaży detalicznej w krajach bałtyckich wzrosły o 4,6%, głównie dzięki Łotwie, gdzie wzrost przychodów osiągnął 8,2%, a Maxima stała się liderem z udziałem w rynku detalicznym przekraczającym 25%.

Przychody ze sprzedaży detalicznej ogółem na rynku polskim wynoszą 424 mln euro. Wzrost przychodów Stokrotki w złotych wyniósł 14,7%, natomiast LfL zwiększyły się one o 3,7%.

Skonsolidowana EBITDA Maxima Grupė spadła o 1,7 mln euro, czyli o 1,7%, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek wynikał ze słabszych wyników na Litwie i w Estonii. Niższe wyniki na Litwie wynikały głównie z większych rabatów na towary przemysłowe i produkty wytwarzane na Litwie (kampania „Lietuva, ačiū!”), Których łączny wpływ wyniósł około 5 mln euro. W Estonii nastąpiło spowolnienie wzrostu przychodów i niższa rentowność. Ujemny wynik został częściowo skompensowany wzrostem EBITDA na Łotwie dzięki ekspansji i wyższej rentowności.

Magdalena Weiss 2543 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.