Orlen stawia na kawę Fairtrade

PKN Orlen jest największym dystrybutorem kawy Fairtrade w Polsce. Rocznie sprzedaje ok. 14,5 mln litrów certyfikowanego napoju, czyli średnio 93 kubki na minutę. Kawa z certyfikatem sprawiedliwego handlu jest dostępna także na stacjach koncernu w Czechach, na Litwie i Słowacji.

Znak Fairtrade, widoczny na każdym kubku kawy dostępnej w punktach Stop Cafe, jest gwarancją tego, że drobni producenci i pracownicy plantacji otrzymali za swoją pracę uczciwe wynagrodzenie, a także mają zagwarantowane odpowiednie warunki socjalne.

- Kupując kawę na Orlenie dokładamy swoją cegiełkę do budowy bardziej sprawiedliwego świata. Teraz możemy zyskać także coś dla siebie. Do 23 października kupując dwie kawy z kuponem w aplikacji mobilnej lub na vitay.pl otrzymamy 200 punktów w programie Vitay – mówi Wojciech Muszyński, dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen.

Kawa to drugi po ropie naftowej najcenniejszy towar w globalnej gospodarce. Eksperci szacują, że światowy rynek kawy generuje nawet 200 miliardów dolarów zysku rocznie. Niestety, przeciętne zarobki drobnych producentów pozostają na tym samym poziomie od 20 lat. Biorąc pod uwagę wzrost kosztów życia i produkcji, rolnicy stają się faktycznie coraz biedniejsi.

- Działając na zasadach sprawiedliwego handlu, system Fairtrade pomaga drobnym producentom kawy wyjść z ubóstwa i zapewnić swoim rodzinom godziwe warunki życia. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania takich firm jak PKN Orlen – podkreśla Andrzej Żwawa, prezes zarządu Fairtrade Polska.

Rolnicy sprzedający kawę na zasadach Fairtrade otrzymują za nią co najmniej cenę minimalną i dodatkową premię Fairtrade. Cena minimalna chroni ich na wypadek nagłych spadków cen kawy na nowojorskiej giełdzie. Obecnie cena minimalna Fairtrade jest o około 40% wyższa od ceny giełdowej. Premia Fairtrade to dodatkowe środki wypłacane spółdzielni producentów, które mogą być inwestowane w modernizację produkcji i poprawę lokalnej infrastruktury. Decyzje o przeznaczeniu premii podejmowane są demokratycznie przez wszystkich rolników zrzeszonych w spółdzielni. Działając w ramach spółdzielni, rolnicy zyskują lepszą pozycję negocjacyjną i łatwiejszy dostęp do środków produkcji.

Co więcej, na wszystkich stacjach Orlenu mleko dodawane do kawy pochodzi od polskich producentów a papier do produkcji kubków - z certyfikowanych źródeł.

Katarzyna Pierzchała 5277 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.