Sprzedaż w sierpniu wzrosła, ale mniej niż prognozowano

Sprzedaż detaliczna w sierpniu 2019 r. zwiększyła się rok do roku w cenach bieżących (czyli z uwzględnieniem inflacji) o 6%. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 6,5%.

To kolejne słabsze od spodziewanych dane z gospodarki po wczorajszych rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (po odjęciu inflacji) była wyższa niż przed rokiem o 4,4% wobec wzrostu o 6,7% w sierpniu 2018 r.

W porównaniu z lipcem 2019 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 0,1%. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” największy wzrost w sierpniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,0% wobec wzrostu o 6,9% przed rokiem).

Wzrost sprzedaży odnotowano również w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 3,0% wobec wzrostu o 11,0% przed rokiem), żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 1,5% wobec wzrostu o 1,0% przed rokiem) oraz w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 1,3% wobec wzrostu o 7,7% przed rokiem). Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: „meble, rtv, agd” (o 11,6%), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 7,2%), a także „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 6,8%). Spadek sprzedaży odnotowano natomiast w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupy „pozostałe” (o 0,9%). W okresie styczeń-sierpień 2 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej rok do roku wyniósł 5,9% wobec wzrostu o 6,8% w 2018 r.

W przypadku żywności, napojów i wyrobów tytoniowych w ciągu ośmiu miesięcy roku wzrost wyniósł, podobnie jak w samym sierpniu 1,5% (ceny stałe) i był najniższy spośród wszystkich wykazywanych przez Główny Urząd Statystyczny grup wydatków.

Magdalena Weiss 2277 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }