Afera w SM Gostyń: dolewali wody do mleka

Wielomilionowe straty i zatrzymanych 11 osób. Wszystkie złożyły "bardzo obszerne" wyjaśnienia i przyznały się do winy - to pierwsze efekty afery w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Śledztwo jest w toku, policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Do zatrzymań 11 osób doszło we wtorek 17 września. Są to kierowcy cystern do przewożenia mleka – pracownicy spółdzielni mleczarskiej, oraz rolnicy dostarczający mleko. - Ta grupa przestępców jest związana z oszustwem mieszania mleka z wodą. Poszkodowanymi są dostawcy mleka. Straty są wielomilionowe - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

Przestępstwo miało polegać na tym, że zatrzymani rozcieńczali mleko poprzez dolewanie do niego wody, a następnie fałszowali dane dotyczące ilości dostarczonego przez rolników mleka do spółdzielni.

Policjanci pracujący nad sprawą od kilku miesięcy, zabezpieczyli obszerną dokumentację rachunkowo – księgową, laboratoryjną oraz przewozową. Funkcjonariusze przeszukali także szafki pracownicze, w których zabezpieczono dowody przestępstwa. Wykonano także oględziny 20 pojazdów – cystern do przewożenia mleka.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono tymczasowo mienie podejrzanych: gotówkę i pojazdy na kwotę około 250 tys. zł. Wobec zatrzymanych nie zastosowano tymczasowego aresztowania. Wiadomo jednak, że złożyli "bardzo obszerne wyjaśnienia i przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw".

Sprawa jest prowadzono pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Za tego typu przestępstwo oszustwa, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu została założona  w 1889 r. Sztandarowym produktem SM w Gostyniu jest mleko zagęszczone (choć firma ma ofercie mleko UHT) oraz masło. Na swojej stronie firma podkreśla, że dysponuje zakładem wyposażonym w nowoczesne linie do produkcji mleka zagęszczonego niesłodzonego i słodzonego w opakowaniach kartonowych i puszkach, mleka zagęszczonego niesłodzonego light, mleka smakowego w tubach, śmietanek UHT, mleka UHT, masła, mleka w proszku odtłuszczonego granulowanego oraz całej gamy wyrobów świeżych.

Ilona Mrozowska 3591 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.