Pracodawcy boją się podwyżki płacy minimalnej

83% przedsiębiorców skupionych w organizacji Pracodawcy RP uważa, że gospodarka nie jest gotowa na wynagrodzenie minimalne na poziomie 3 tys. zł - wynika z ankiety.

W przeprowadzonej przez Pracodawców RP we wrześniu anonimowej ankiecie ponad cztery piąte respondentów oceniło, że wzrost płacy spowoduje pogorszenie perspektyw ich przedsiębiorstw.

Badanie wśród firm zrzeszonych w Pracodawcach RP przeprowadzono kilka dni po ogłoszeniu politycznych deklaracji o skokowym wzroście płacy minimalnej. Najpierw rządzący po uzgodnieniach ze związkami zawodowymi i pracodawcami podnieśli płacę minimalną na 2020 r. do 2450 zł, później uchwalili 2600 zł. Z obietnic PiS wynika natomiast, że na koniec przyszłego roku ma ona wynosić już 3 tys. zł, a trzy lata później – 4 tys. zł.

Na pytanie „Czy polska gospodarka jest gotowa na wzrost płacy minimalnej do 3 tys. złotych?” przecząco odpowiedziało ponad 83% respondentów, twierdząco – nieco ponad 10%, a „nie wiem” – ok. 6%.

Ponad 82% negatywnie oceniło perspektywy ich firm w roku 2020 w związku zapowiedziami podniesienia płacy minimalnej i tylko 15% stwierdziło, że podwyżki nie będą mieć wpływu na ich działalność. 2,3% respondentów stwierdziło, że perspektywy ich firm będą lepsze.

– Zapytaliśmy również, jak zadeklarowane przez polityków podnoszenie płacy minimalnej w przyszłych latach może wpłynąć na plany rozwoju firm – piszą autorzy ankiety. – Wielu odpowiadających zapowiedziało ograniczenie inwestycji lub zatrudnienia. Wśród rozważanych scenariuszy są m.in. przeniesienie działalności za granicę, przebranżowienie w celu zmniejszenia zatrudnienia, czy też robotyzacja i wprowadzenie automatyki. Zwracano ponadto uwagę, że podniesienie płacy minimalnej wymusi podwyżki również dla osób bardziej wykwalifikowanych, których pensje muszą być stosunkowo większe w stosunku do najniższej płacy – dodano.

Przypomnijmy, że w sierpniu średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 5125,26 zł. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w Polsce w II kwartale 2019 r. obciążenia pracodawców kosztem pracy były o 7,4% wyższe niż rok wcześniej. Średni unijny wzrost wyniósł w tym czasie 2,9%, przy czym najszybciej rosły koszty pracy w Rumunii, Bułgarii i na Słowacji.

O płacy minimalnej pisaliśmy również m.in. tutaj i tu.

Magdalena Weiss 2281 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }