Poczta Polska: 70% placówek jest w średnich i małych miejscowościach

Poczta ma największą sieć sprzedaży na wsiach oraz w małych miastach - obecnie prawie 5,3 tys. placówek znajduje się w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców.

Ostatnie trzy lata oznacza to dla Poczty Polskiej rozwój sieci placówek. Na mapie kraju pojawiło się 280 nowych miejsc, zdecydowana większość z nich powstała w małych miejscowościach i na wsiach.Wraz z rozwojem sieci Poczta zwiększa zatrudnienie. Obecnie pozostaje największym pracodawcą lokalnym, w sumie zatrudnia ponad 80 tys. osób.

Oprócz świadczenia usług związanych z obsługą tradycyjnej korespondencji, coraz bardziej na znaczeniu zyskują nowe usługi. Spółka oferuje klientom usługi bankowe i ubezpieczeniowe, co jest odpowiedzią na likwidację przez banki swoich oddziałów w terenie. Mieszkańcy małych miejscowości (do 25 tys. mieszkańców) najchętniej korzystają z kont bankowych oferowanych przez Bank Pocztowy, prawie co szóste konto założone w tym banku należy do mieszkańca miejscowości do 2 tys. osób. Prawie połowa kredytów jest udzielana osobom z miejscowości do 25 tys. mieszkańców.

Ponadto wraz z rozwojom nowoczesnych technologii oraz z coraz powszechniejszym dostępem do internetu rośnie znaczenie e-commerce. Tym samym z roku na rok Polacy wysyłają coraz więcej paczek. Szacuje się, że za cztery lata do obsłużenia będzie 848 mln paczek, czyli prawie dwa razy tyle co w tym roku. Obecnie zakupy u e-dostawców robi ponad połowa (56%) Polaków i ta liczba stale rośnie.

Dlatego Poczta Polska rozbudowuje sieć punktów odbioru. Obecnie na terenie całego kraju znajduje się ponad 11,7 tys. takich punktów. Do końca października sieć zostanie wzbogacona o 200 automatów paczkowych.

Poczta Polska przygotowuje się także do pełnienia roli narodowego operatora cyfrowego. Rewolucja, która już rozpoczęła się w całej administracji publicznej, wymaga sprawdzonego partnera w obsłudze e-doręczeń. Poczta ma zapewnić odpowiednią formę e-doręczenia, a dla obywateli, którzy nie będą chcieli otrzymywać dokumentów w formie cyfrowej – wydruki korespondencji.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }