Primavera stawia na dropshipping

Primavera Parfum, zajmująca się sprzedażą i dystrybucją perfum oraz kosmetyków, poprawiła swoje przychody w I półroczu br. Na koniec czerwca wyniosły one 82,14 mln zł. Firma jest beneficjentem dynamicznych wzrostów w e-commerce. Ponadto rozwija innowacyjne usługi oraz poszerza ofertę.

Dynamiczny rozwój segmentu e-commerce napędza wzrosty w Primavera Parfum, która jest krajowym liderem dystrybucji w handlu internetowym w kategorii beauty, home i health. W I półroczu br. firma osiągnęła 82,14 mln zł przychodów ze sprzedaży, z czego ponad 45 mln zł wygenerował segment e-commerce. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (69,32 mln zł) oznacza to ponad 18% wzrost, co w dużej mierze jest zasługą szerokiej i zróżnicowanej oferty produktowej wspartej innowacyjnymi rozwiązaniami. Obecnie asortyment firmy składa się z blisko 25 tys. produktów.

– Systematycznie poszerzamy naszą ofertę, wychodząc naprzeciw zmieniającym się trendom rynkowym oraz potrzebom naszych klientów. Do połowy przyszłego roku planujemy rozbudować liczbę naszych produktów do 40 tysięcy – twierdzi Janina Karasek, współwłaściciel oraz dyrektor ds. rozwoju w Primavera Parfum.

Rozwój oferty będzie wspierać dalsze wzrosty w segmencie przychodów. Według prognoz Primavera Parfum, do końca tego roku wyniosą ok. 200 mln zł, natomiast w 2020 roku osiągną pułap 250 mln zł. Dla porównaniu, na koniec zeszłego roku obroty Primavera Parfum wyniosły 164,11 mln zł.

Firma stawia na unikalne rozwiązania, czym buduje swoją przewagę konkurencyjną. W lutym tego roku w ofercie Primavera Parfum pojawiła się usługa dropshippingu, będąca modelem logistycznym sprzedaży przez internet, polegającym na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę. Przychody z tej usługi stanowią coraz większy udział w strukturze przychodów ogółem.

Od początku roku za pośrednictwem dropshippingu firma wysłała 234 tysięcy paczek, co przy średnim koszyku wynoszącym około 80 zł dało 18,75 mln zł przychodów w segmencie z perspektywami na dalsze wzrosty. Potencjał jest więc ogromny. Na koniec zeszłego roku w Polsce było zarejestrowanych blisko 31 tys. sklepów internetowych.

- Usługa dropshippingu zdejmuje z nich konieczność posiadania własnego magazynu oraz efektywnego systemu wysyłki paczek, dając jednocześnie możliwość posiadania pełnej oferty produktowej – tłumaczy zalety dropshippingu Janina Karasek.

Grupa w ostatnim czasie pracowała nad obniżeniem kosztów logistyki oraz sprzedaży, co w połączeniu ze znaczącym wzrostem segmentu e-commerce skutkowało poprawą innych wyników finansowych. Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) wyniósł w I półroczu 2019 roku 3,34 mln zł (wzrost r/r o 51,2%), natomiast zysk brutto - 2,83 mln z i był wyższy niż rok wcześniej o 47,3%. W planach na najbliższe miesiące jest tworzenie marek własnych, zwiększenie sprzedaży produktów wysokomarżowych oraz dalszy rozwój dropshippingu.

Primavera Parfum (www.primaveraparfum.pl) świadczy usługi dla e-sklepów oparte o system dropshippingu lub semi-dropshippingu. Firma nie prowadzi sprzedaży detalicznej.

Katarzyna Pierzchała 3493 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.