Społem świętował 150-lecie powstania na Zamku Królewskim

12 września br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala jubileuszowa z okazji 150-lecia powstania spółdzielczości spożywców Społem. Na uroczystość przyjechało ponad 300 przedstawicieli spółdzielni oraz liczni goście.

Po odśpiewaniu hymnu spółdzielczego z 1925 r. przez chór Arte, gości i spółdzielców powitał prezes zarządu KZRSS Społem Ryszard Jaśkowski. Przybyli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, prezydent Euro COOP Mathias Fiedler i sekretarz gen. Todor Ivanov, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej Kazimierz Kuberski, zastępca rzecznika MŚP Jacek Cieplak, wiceprezes Bulgaria COOP Widen Widenow, przewodniczący ZO Krajowej Rady Spółdzielczej Jerzy Jankowski, przewodniczący Federacji Pracowników Handlu NSZZ Solidarność Alfred Bujara, burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski, prezesi organizacji kupieckich – Jan Rakowski z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i Tadeusz Zagórski z ZPHiU oraz prezes SIT SPOŻ Bronisław Wesołowski.

Podniosłym momentem było przekazanie nowego sztandaru KZRSS Społem i wbicie gwoździ przez fundatorów – prezesów warszawskich spółdzielni spożywców.

List od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Andrzej Dera, który wręczył odznaczenia państwowe za zasługi dla kraju i spółdzielczości: prezes najstarszej spółdzielni Społem WSS Śródmieście w Warszawie Annie Tylkowskiej – Złoty Krzyż Zasługi (po raz drugi) oraz Medale Niepodległości – Helenie Gontarz, Elżbiecie Jasińskiej-Czajka, Danucie Mioduszewskiej, Jerzemu Rybickiemu, Adamowi Sosnowcowi.

W swym liście gratulacyjnym do społemowców, prezydent Andrzej Duda napisał m.in.: „Cieszę się, że historyczna nazwa „Społem” nie zniknęła z polskiego krajobrazu gospodarczego i że w nowych już realiach ekonomicznych potrafią Państwo z sukcesem prowadzić prężną działalność. Trwanie tradycyjnych marek, stanowiących świadectwo wielopokoleniowych dokonań Polaków, jest wyrazem patriotyzmu gospodarczego i dbałości o pielęgnowanie rodzimego potencjału”.

Odczytano też listy z pozdrowieniami i życzeniami od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, który przekazał grupie spółdzielców jako wyraz uznania statuetki „Pro Mazovia”.

Bogatą historię spółdzielczości spożywców przedstawił w wystąpieniu prezes Ryszard Jaśkowski. Z aplauzem przyjęto jego słowa końcowe: „Apelujemy do władz państwowych o przygotowanie ustawy, która ureguluje zasady sprawiedliwego handlu. Istnieje pilna potrzeba /…/ wyrównywania szans polskich firm”, a także konkluzja, że dla nas „…priorytetem nie jest wcale „zloty cielec”, kult pieniądza, lecz zawsze – dobro Polski i Polaków. Pozostańmy zawsze wierni swoim społecznym i narodowym ideałom!”. Galę uświetnił koncert fortepianowy Karola Radziwonowicza oraz uroczysty bankiet.

Więcej o Społem i obchodach 150-lecia jest tutaj.

Zdjęcie: KPRP

Katarzyna Pierzchała 3064 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }