Wieprzowina coraz droższa

Warzywa, cukier i mięso wieprzowe to niezmiennie liderzy wzrostów cen w ujęciu rocznym.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny,  w sierpniu żywność i napoje bezalkoholowe były ogółem droższe niż przed rokiem o 7,2%. W ciągu ośmiu miesięcy roku produkty spożywcze bez używek podrożały o 5,2%. Natomiast w ujęciu miesięcznym po raz pierwszy od roku zanotowano spadek – o 0,3%.

Największą różnicą w cenach rok do roku niezmiennie wykazywały się warzywa: w sierpniu trzeba było za nie zapłacić o 34,8% więcej niż przed rokiem. Niemal o jedną czwartą podrożał także cukier (24,9%), który jednak wcześniej taniał. O 12,8% droższa niż rok wcześniej była wieprzowina, a o 7,2% – wędliny. Pieczywo zdrożało w ciągu roku o 9,4%, a mąka o 8%. Wyraźnie tańsze niż w sierpniu 2018 roku było masło (o 9,6%) oraz jaja (o 4,6%), jednak są to produkty, które wcześniej notowały wyraźne zwyżki.

W stosunku do cen lipcowych najmocniej podrożał cukier (o 1%) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,8%). Tańsze natomiast były ryż, mąka, wołowina, drób, sery i twarogi, jaja, masło i warzywa, kakao i czekolada w proszku oraz soki owocowe i warzywne. Największy spadek cen odnotowały właśnie superdrogie w tym roku warzywa – o 2,7%.

Ogółem inflacja w sierpniu wyniosła rok do roku, podobnie jak w lipcu 2,9% i mieści się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego, choć trzeci miesiąc z rzędu pozostaje w ich górnej części. Wcześniej ostatni raz inflacja powyżej celu inflacyjnego (2,5%) była w listopadzie 2012 roku.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 2234 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }