Alkohol w Polsce jest stosunkowo tani. Ale podrożeje

Z danych Eurostatu wynika, że ceny alkoholu w Unii Europejskiej bardzo się różnią w poszczególnych krajach. Te w Polsce są niższe od unijnej średniej, ale wcale nie najniższe na Starym Kontynencie.

Na poziomie unijnej średniej można kupić alkohol w Holandii i we Włoszech. Najdroższy jest w Finlandii – 132% unijnej średniej, Irlandii (177%) i Szwecji (152%). Najtaniej można „procenty” zakupić w Rumunii i Bułgarii. Polska jest pod tym względem na szóstym miejscu od końca, nie tylko za Czechami i Węgrami, ale również za Hiszpanią.

O ile w Rumunii czy Bułgarii trunki można zakupić za 74% średniej unijnej ceny, to nad Wisłą jest to już 86%. Niewiele więcej płacą Niemcy: 89% unijnej średniej. Z krajów, do których chętnie jeździmy na urlopy najwyżej cenią alkohol Grecy (133%) oraz Maltańczycy (109%). Na Cyprze i w Portugalii to już tylko 2-3 punkty procentowe powyżej średniej. W Chorwacji jest tylko o 1 pkt proc. drożej, a w Słowenii – o 7 pkt proc. taniej.

W Polsce ceny napojów alkoholowych wzrosły od stycznia do lipca o 1,9%. To znacznie mniej niż średnie ceny żywności i napojów, które wzrosły o 3,3%. Rząd podjął jednak decyzję o podwyżce podatku akcyzowego.

– Równocześnie na 2020 r. przewiduje się indeksację o 3% stawek podatku akcyzowego na używki, takie jak alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie – zapisał resort finansów w projekcie ustawy budżetowej. 

Podwyżka akcyzy ma oznaczać dodatkowe 1,15 mld zł dla budżetu. Jak przypomina ministerstwo, ostatnia zmiana akcyzy miała miejsce na początku 2013 r.

Magdalena Weiss 2656 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.