Ponad 150 tys. miejsc pracy czeka na kandydatów

W połowie 2019 r. liczba wolnych miejsc pracy była wyższa niż w I kwartale, ale spadła w ujęciu rocznym.

W końcu II kwartału 2019 r. liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wynosiła 151,8 tys. To więcej niż trzy miesiące wcześniej (o 6,6%), ale mniej niż w czerwcu 2018 roku (-7,8%). To dzięki likwidacji miejsc pracy – zniesiono ich o 39,3% więcej niż przed rokiem.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce tworzenie i likwidowanie miejsc pracy ma charakter sezonowy. Nowe miejsca pracy tworzone są przeważnie w pierwszym kwartale roku, a potem ich liczba spada. Na pierwszy kwartał przypada również największa liczba likwidacji stanowisk.

Choć ponad dwie trzecie z niemal 800 tys. firm cierpiących na brak pracowników to jednostki zatrudniające do 9 osób, to najwięcej wolnych miejsc pracy znajduje się w firmach dużych, zatrudniających 50 i więcej osób (44,3%).

W sekcji "handel, naprawa pojazdów samochodowych" wolnych było 30,9 tys. miejsc pracy – to druga największa liczba po przetwórstwie przemysłowym, przekładająca się na ponad 20% wszystkich wakatów. W tym nowo utworzonych i jeszcze nieobsadzonych miejsc było ok. 5 tys. Na pracowników usług i sprzedawców czekało w połowie roku 22,8 tys. stanowisk.

Liczbowo najwięcej wolnych miejsc pracy było w województwach zamieszkiwanych przez największą liczbę mieszkańców: mazowieckim, śląskim i małopolskim (odpowiednio 24,6%, 12,9% oraz 10,8%). Pod względem procentowym jednak największe braki rąk do pracy odczuwali pracodawcy w województwie pomorskim, a dopiero potem w mazowieckim i małopolskim.

Zdjęcie: Shutterstock, grafiki: GUS

Magdalena Weiss 2588 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.