Wokół CH Czyżyny pojawiły się rośliny przyjazne pszczołom

Otoczenie krakowskiego centrum Czyżyny staje się coraz bardziej zielone. Wszystko za sprawą nowej aranżacji przestrzeni.

Krakowskie CH Czyżyny modernizuje się. Prace prowadzone były już na pasażu obiektu, teraz koncentrują się na otoczeniu. Niedawno przed budynkiem stanęła mająca 250 mkw. ogólnodostępna, nowa strefa wypoczynkowa wypełniona ławkami i drewnianymi siedziskami wzorowanymi na koszach plażowych.

Teraz przestrzeń przed centrum  zyskuje bujną zieleń. Wszystko za sprawą 68 donic z roślinnością, które stanęły wzdłuż budynku oraz w strefie chill out. To właśnie w nich zasadzono m.in. bukszpany wiecznozielone, sosny kosodrzewiny, sosny czarne, hortensje, karłowe świerki, a także, róże okrywowe i świdośliwy (tzw. gołębie jagody).

Rośliny mają być nową ozdobą centrum handlowego, ale nie tylko. Trzy posadzone gatunki przyjazne są pszczołom, to tzw. rośliny miododajne. Oznacza to, że w okresie swojego kwitnienia wiosną i latem, mogą stać się źródłem surowców potrzebnych owadom do produkcji miodu. Co więcej, świdośliwa z racji jadalnych owoców, to także źródło pożywienia dla ptaków.

- Decydując się na żywą roślinność postawiliśmy sobie dwa cele. Jednym z nich była estetyka dekoracji, stąd obecność roślin ozdobnych. Drugim miała być przyjazność owadom - mówi Elwira Pyrkowska, przedstawicielka właściciela CH Czyżyny. - Dlatego oprócz krzewów, w stworzonych przez ogrodników kompozycjach pojawiły się także rośliny bujnie kwitnące. Tym samym stworzyliśmy pszczołom środowisko, w którym znajdą pożywienie i nektar, dokładając coś od siebie do akcji ratowania pszczół - tłumaczy.

Donice przed CH Czyżyny ustawiono w czterech strefach. Można je znaleźć wokół parkingu, przed wejściami do centrum handlowego, wzdłuż fasady obiektu, a także w zewnętrznej strefie wypoczynku.

Nowa aranżacja otoczenia jest częścią większych zmian, jakie od pewnego czasu zachodzą w CH Czyżyny. Tylko w ciągu ostatniego roku to jedno z najstarszych krakowskich centrów handlowych zyskało wiele nowych sklepów. W ofercie pojawiły się m.in. tak popularne polskie i zagraniczne marki jak Flying Tiger Copenhagen, Orsay, Big Star, Diverse, home&you, Pierre Cardin czy kawiarnia Nakielny.

- CH Czyżyny przechodzi duże zmiany, które realizowane są wielowymiarowo. Z jednej strony trwają prace nad odświeżeniem oferty i wprowadzeniem nowych marek. Z drugiej strony obiekt etapami jest modernizowany - mówi Pyrkowska. Dodaje, że pojawiają się także nowości, chociażby wspomniana zewnętrzna strefa relaksu i donice z roślinnością, ale także wewnętrzny plac zabaw, strefy wypoczynku na pasażu dające możliwość podładowania urządzeń mobilnych czy biblioteczki bookcrossingowe, dzięki którym mieszańcy Nowej Huty mogą wymieniać się książkami.

- Na tym jednak nie poprzestajemy. Zwieńczeniem prac ma być nowa nazwa centrum handlowego, a także nowy logotyp - mówi Pyrkowska.

Centrum Handlowe Czyżyny zlokalizowane jest w Krakowie przy ul. Medweckiego. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię ponad 31 tys. mkw. GLA i liczy sobie 77 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Leroy Merlin, Jysk, RTV Euro AGD, Douglas, Rossmann, Pepco, KFC i CCC. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji ponad 850 miejsc postojowych. Centrum handlowe należy do portfolio Newbridge Poland. Zarządcą jest Apsys Polska.

Katarzyna Pierzchała 3192 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }