Karty podarunkowe też są objęte PSD2

Wdrożenie unijnej dyrektywy PSD2 ma wpływ nie tylko na rynek kart debetowych i kredytowych, ale również przedpłaconych kart podarunkowych. Mechanizm silnego uwierzytelnienia zacznie obowiązywać od 14 września.

Na zdjęciu: Aneta Kwiatkowska, research & development project manager w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska

Zmiany prawne i nowe rozwiązania techniczne mają na celu zapewnienie użytkownikom kart przedpłaconych maksimum bezpieczeństwa przy jednoczesnym komforcie korzystania z nich. Właśnie bezpieczeństwo i wygoda użytkownika to dwa kluczowe elementy, które są dla Sodexo priorytetem przy konstruowaniu oferowanych rozwiązań i usług.

- Jako pionierzy, blisko 10 lat temu, wprowadziliśmy do oferty karty zabezpieczone PIN-em, który użytkownik może samodzielnie, łatwo i bezpłatnie zmienić – mówi Aneta Kwiatkowska, research & development project manager w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

Podkreśla, że chcąc w pełni wywiązać się z nowych, unijnych obowiązków dotyczących bezpieczeństwa, firma wdraża dodatkowe mechanizmy zabezpieczające transakcje internetowe poprzez uwierzytelnianie tożsamości osoby płacącej kartą. Od 14 września tego roku w sieci będzie można zapłacić kartą Sodexo Mastercard tylko wtedy, gdy zostanie ona zarejestrowana w serwisie internetowym lub aplikacji mobilnej Sodexo Dla Ciebie.

Rejestracja umożliwia użytkownikowi ustawienie indywidualnego hasła/kodu i zdefiniowanie numeru telefonu komórkowego do wysyłki SMS, służących do potwierdzania transakcji internetowych, a także nadanie własnego PIN-u do potwierdzania transakcji w terminalach płatniczych.

- Takie rozwiązanie gwarantuje, że osoba obdarowana kartą Sodexo będzie miała pełną kontrolę nad wszystkimi płatnościami realizowanymi swoją kartą – podkreśla Aneta Kwiatkowska.

W Polsce przedpłacone karty podarunkowe najczęściej otrzymują pracownicy od firmy np. na święta oraz uczestnicy programów wsparcia sprzedaży w B2B, którzy wybrali właśnie taką kartę jako formę nagrody.

Więcej o PSD2 jest tutaj.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5193 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.