Rusza sezon na czekoladę!

Rynek wyrobów czekoladowych wart jest prawie 7,2 mld zł, co oznacza, że rocznie statystyczny Polak wydaje na słodycze około 190 zł. Producenci tych produktów zacierają ręce: właśnie zaczyna się dla nich sezon.

Półki sklepowe w naszym kraju charakteryzują się imponującym asortymentem i różnorodnością czekoladowych tabliczek, przy czym największą popularnością cieszy się czekolada mleczna. Właśnie rozpoczyna się najintensywniejszy okres dla branży czekoladowej. W nadchodzącym sezonie eksperci przewidują dalsze utrzymanie silnego trendu premiumizacji oraz wzrostu popularności zdrowszych i wygodniejszych wersji słodkich przekąsek. Wedel zachęca, aby jednocześnie nie zapominać o przyjemności – najważniejszym aspekcie konsumpcji słodyczy.

Wyższe wydatki

Wartość kategorii czekoladowej zwiększyła się w ciągu ostatniego roku o 5%, stanowiąc obecnie prawie 7,2 mld zł. W ujęciu wolumenowym, wielkość rynku słodyczy czekoladowych wynosi ponad 185 tys. ton i cechuje się wzrostem na poziomie + 1,2%. Średnio Polacy na produkty czekoladowe wydają 190 zł rocznie.

Przy jednoczesnym wzroście udziału słodyczy kategorii premium, konsumenci wydają i są gotowi wydawać na nie więcej. Sięgają po produkty, które wyróżniają oryginalne dodatki, wyszukane połączenia smakowe czy eleganckie opakowania. Charakteru premium dodają również dekoracje, wykonywane nie tylko ręcznie, ale i maszynowo. - Najważniejszym i nieodłącznym atrybutem produktów tej kategorii jest ich najwyższa jakość, na którą składa się pochodzenie surowców i najwyższe standardy produkcji – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, kierownik komunikacji korporacyjnej Lotte Wedel.

Konsumpcja czekoladowych słodyczy plasuje się na stabilnym poziomie. Statystyczny Polak konsumuje w ciągu roku ok. 5 kg produktów czekoladowych i ponad 1,5 kg czekolad w tabliczkach, wyprzedzając tym samym Francję (4,3 kg), Stany Zjednoczone (4,4 kg) czy Rosję (4,8 kg). Wśród rekordzistów prym wiodą Szwajcarzy zjadający średnio 8,8 kg czekoladowych smakołyków. Gonią ich Niemcy i Brytyjczycy spożywający odpowiednio 7,9 kg oraz 7,6 kg czekolady na osobę.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.