Sklepy w Krakowie same ograniczają sprzedaż alkoholu

W Krakowie ruszył pilotażowy program odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, w którym to sami detaliści zdecydowali, aby w godzinach nocnych - pomiędzy godz. 0.00 a 5.30 - nie sprzedawać alkoholu. Jak na razie do programu przystąpiło 149 sklepów.

2 września pierwsi przedsiębiorcy uczestniczący w programie „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży” zostali oznaczeni tytułem „Odpowiedzialny sprzedawca”.

W ten sposób w Krakowie ruszył pilotażowy program odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, w którym to sami przedsiębiorcy zdecydowali, aby w godzinach nocnych, pomiędzy godz. 0.00 a 5.30, nie sprzedawać alkoholu.

Przy okazji ruszenia programu zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania programu, zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy do niego przystąpili. Wyraził też nadzieję, że kolejne sklepy zdecydują się przyłączyć do tej inicjatywy.

Pilotażowy program „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży” wszedł w życie w niedzielę 1 września, a zdecydowano o nim 18 czerwca br. Program będzie obowiązywał przez rok.

Liczba sklepów biorących udział w programie wynosi na razie 149, ale w każdej chwili mogą do niego przystąpić kolejna placówki. Porozumienie z miastem podpisali już m.in. Lewiatan Małopolska i Podwawelska Spółdzielnia Spożywców. Tym samym trzymali oni tytuł „Odpowiedzialnego sprzedawcy”, którym mogą oznaczyć prowadzone przez siebie punkty sprzedaży alkoholu.

Przypomnijmy. Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która podobnie jak ograniczenie handlu w niedziele weszła w życie w marcu 2018 r. nadała radom gmin w całej Polsce uprawnienie do zakazania sprzedaży alkoholu pomiędzy 22.00 a 6.00. W Krakowie aż 13 dzielnic było gotowych na wprowadzenie nocnej prohibicji na swoim terenie, jednak 4 lipca 2018 r. Rada Miasta Krakowa odrzuciła te wnioski. Jak podkreślił zastępca prezydenta miasta Kraków Bogusław Kośmider przy okazji oficjalnego startu inicjatywy "Odpowiedzialny sprzedawca" dotychczas do ograniczenia sprzedaży alkoholu zmuszały uchwały, w Krakowie zaś udało się tą sprawę rozwiązać w drodze porozumienia z przedsiębiorcami.

O to, czy polskie miasta skorzystały z prawa do nałożenia na sklepy nocnej prohibicji zapytała Polska Izba Handlu - ankiety wysłano do 39 miast z ponad 100 tys. mieszkańców. Okazało się, że ograniczenia godzinowe w sprzedaży alkoholu wprowadzone na podstawie wspomnianej ustawy wprowadzono tylko w ośmiu z nich (22% badanej grupy). Są to: Sosnowiec, Tychy, Olsztyn, Tarnów, Rzeszów, Katowice, Kielce i Chorzów. Dziewiątym miastem jest Poznań, ale tu nocna prohibicja obowiązuje tylko na Starym Mieście.

Zdjęcie: Fot. Twitter/Kraków

Ilona Mrozowska 3648 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.