Jest pozytywna decyzja sądu ws. Ruchu

Zatwierdzenie przez sąd postępowania układowego spółki Ruch w restrukturyzacji było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen. Celem planowanej transakcji jest przejęcie przez Orlen pakietu 100% akcji spółki Ruch i wzmocnienie sprzedaży detalicznej paliwowego koncernu.

Kolejnym istotnym etapem warunkującym przeprowadzenie transakcji, będzie uzyskanie zgody organu antymonopolowego.

- Nasza deklaracja nabycia pakietu 100 proc. akcji Ruch pozostaje niezmienna. Decyzja sądu przybliża nas do tego celu – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Przejęcie spółki Ruch to dla nas przede wszystkim ważny projekt biznesowy, który wpisuje się w ujęty w strategii PKN Orlen rozwój segmentu detalicznego - tłumaczy.

Spółka ze stuletnią tradycją, jaką jest Ruch jest dzisiaj w trudnej sytuacji i wymaga restrukturyzacji. PKN Orlen ma przygotowany plan działania, który pozwoli odzyskać spółce stabilność finansową oraz odbudować pozycję na rynku.

- Jestem przekonany, że przy konsekwentnie realizowanym programie restrukturyzacyjnym możemy odnieść sukces. To dobra perspektywa biznesowa dla wszystkich zainteresowanych stron, również dla wydawców, którzy konstruktywnie zaangażowali się w projekt – uważa Obajtek.

Model sprzedaży realizowany przez Ruch koresponduje z formatem O!Shop Orlenu i umożliwia rozwój tego formatu poza siecią stacji paliw. Spółka dostrzega szereg potencjalnych synergii wynikających m.in. z możliwości poszerzenia oferty Ruchu o produkty sprzedawane obecnie w sieci Orlen. Podobną strategię realizuje na rynkach zagranicznych m.in. MOL i Circle-K. Analizy rynkowe przeprowadzone przez koncern wskazały na potencjał rozwoju takiego formatu z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch. Doświadczenie i know-how Orlenu w zakresie budowania relacji z klientami i sprzedaży produktów FMCG będzie stanowiło podstawę do poprawy efektywności działalności spółki Ruch, zakładającej utrzymanie kolportażu prasy.

Katarzyna Pierzchała 5258 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.