Kania nie chce do Tarczyńskiego

Producent wędlin wydzierżawi swój majątek powiązanej ze sobą spółce celowej HK Ttrade.

Im bliżej końca sierpnia, gdy upływa termin na przedstawienie planu restrukturyzacji i spłaty długów oraz bieżących zobowiązań, tym goręcej robi się wokół Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Niespodziewanie w czwartek konkurent producenta, Tarczyński, opublikował komunikat o ewentualnym zamiarze nabycia majątku ZM Henryk Kania, zastrzegając, że jest to propozycja wstępna. Okazało się, że samo pozostające w restrukturyzacji przedsiębiorstwo ma zupełnie inne plany i jeszcze tego samego dnia zwróciło się zwołanie rady wierzycieli i zgodę na wydzierżawienie majątku produkcyjnego spółce celowej HK Trade.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy czynsz za dzierżawę wyniósłby 1,1 mln zł, a później 90% zysku EBITDA z poprzedniego miesiąca, jednak nie mniej niż 1,35 mln zł.

W czasie obowiązywania umowy dzierżawy, HKT jako dzierżawcy miałoby przysługiwać prawo pierwokupu przedmiotu dzierżawy.

Jednocześnie Henryk Kania złożył także do Komisji Nadzoru Finansowego zawiadomienie o wszczęcie postępowania wyjaśniającego ws. możliwej manipulacji cenami instrumentów finansowych.

– Emitent stoi na stanowisku, że opublikowanie raportu bieżącego powoduje wywołanie w opinii publicznej mylnego wrażenia, że postępowanie restrukturyzacyjne będzie umorzone, a następnie zostanie dokonana sprzedaż przedsiębiorstwa – tłumaczy Kania. – Prowadzi to wprowadzenia uczestników rynku, inwestorów oraz opinii publicznej w błąd na temat prawnego charakteru złożonej „oferty”. Obecnie bowiem trwa postępowanie restrukturyzacyjne, nie ma więc możliwości rozpatrywania oferty zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego. Ponadto „oferta” Tarczyński SA złożona nadzorcy sądowemu nie może być za taką uznana, ponieważ nadzorca sądowy nie ma żadnego umocowania do dysponowania majątkiem Emitenta – argumentuje Kania.

Producent dodał także, że prowadzi intensywne prace mające na celu odbudowę wolumenu produkcji i dostaw wyrobów do głównych odbiorców poprzez wydzierżawienie spółce celowej majątku produkcyjnego zlokalizowanego w zakładzie w Goczałkowicach-Zdroju.

Magdalena Weiss 2539 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.