W Polsce przybywa magazynów

W I połowie 2019 r. całkowite zasoby rynku magazynowego w Polsce przekroczyły 17 milionów mkw.

Deweloperzy oddali do użytku blisko 1,1 mln mkw. nowej powierzchni. Największy wzrost zasobów ponownie odnotowano w regionie Warszawy oraz Centralnej

Polsce gdzie łącznie na rynek dostarczono blisko 395 tys. mkw., co stanowi 35% oddanej powierzchni magazynowej. Wysokim poziomem nowej podaży charakteryzowały się również mniejsze rynki, takie jak Trójmiasto czy Szczecin, gdzie oddano łącznie blisko 212,6 tys. mkw. powierzchni magazynowej, co stanowiło 19%nowej podaży w pierwszym półroczu 2019 r.

– Obserwujemy dynamiczne tempo wzrostu rynku magazynowego w Polsce, o czym świadczy nadal wysoki popyt i rekordowa nowa podaż. Pod względem ilości powierzchni, region Polski Centralnej w tym półroczu wyprzedził region Górnego Śląska, stając się tym samym największym po Warszawie rynkiem magazynowym w kraju. Uwagę inwestorów zwracają również nowe, mniejsze rynki, gdzie nieco łatwiej jest pozyskać pracowników, zwłaszcza w branży produkcyjnej – Dominika Jędrak, dyrektor w Colliers International.

Wolumen transakcji zawartych do końca czerwca 2019 r. ukształtował się na poziomie 1,87 mln mkw. W strukturze popytu dominowały nowe umowy, które stanowiły ponad połowę (59,4%) wszystkich transakcji, natomiast udział renegocjacji wyniósł 33,8%. Najwyższy popyt odnotowano w regionie Warszawy oraz Wrocławia.

Na koniec czerwca br. w budowie wciąż było ponad 2,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 26% przypadało na region Górnego Śląska.

– Najniższy od 25 lat poziom bezrobocia wpłynie na firmy, głównie z sektora produkcji oraz e-commerce, które zaczną lokować swoje obiekty magazynowe przede wszystkim na terenach o lepszym wskaźniku dostępności kadr – przewidują autorzy raportu Colliers International. – Będziemy obserwować wzrost zapotrzebowania na projekty miejskie, które są następstwem rozwijającego się sektora sprzedaży on-line. Oczekiwania konsumentów zaczną wymuszać poprawę łańcucha dostaw i efektywności usług bezpośrednio związanych z dostawą następnego lub tego samego dnia – konkluduje raport.

 

Magdalena Weiss 2656 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.