Na niedzielach niehandlowych tracą małe centra

Z raportu Colliers International wynika, że galerie handlowe o powierzchni 40 tys. mkw. i większej zyskały na odwiedzalności.

W okresie styczeń-czerwiec 2019 r. w Polsce oddano do użytku ok. 170 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych, z czego 20% to rozbudowy. Dzięki nowo oddanej powierzchni całkowite zasoby przekroczyły granicę 12 mln mkw. - wynika z raportu podsumowującego I półrocze 2019 roku na rynku powierzchni handlowych.

W połowie roku w budowie znajdowało się 380 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych, przede wszystkim w miejscowościach liczących poniżej 100 tys. mieszkańców. Są to więc głównie obiekty małe (5-10 tys. mkw.), o profilu zakupów codziennych. Wśród budowanych obecnie centrów handlowych największym obiektem jest Galeria Wieliczka (42 tys. mkw.). Budują się także: Stara Ujeżdżalnia w Jarosławiu, Karuzela Biała w Białej Podlaskiej, Dekada Nysa i Galeria Chełm. Znaczące rozbudowy prowadzone były natomiast w Focus Park w Zielonej Górze i Centrum Janki pod Warszawą (pisaliśmy o tym na handelextra.pl tutaj).

Co ciekawe, według badań Retail Institute, monitorującego 120 centrów handlowych w Polsce, zakaz handlu w niedzielę w I kwartale br. przełożył się na spadek odwiedzialności w centrach handlowych o 0,5%, przy czym największe spadki odnotowują centra małe (4,8%) i średnie (1,8%) natomiast centra o powierzchni pow. 40 tys. mkw. odnotowały wzrosty rzędu 2,2%.

Modernizacje i remonty zapowiadają również łódzka Manufaktura i poznański Stary Browar. Na rynku pojawi się więcej projektów o funkcjach mieszanych typu „life style” i to nie tylko w Warszawie (Elektrownia Powiśle, ArtN, Browary Warszawskie), ale także w innych aglomeracjach (Off Piotrkowska, Monopolis, Fuzja w Łodzi). Anonsowane są m.in. kolejne inwestycje firm Saller, Hosso, Trei RE (Vendo), KG Group (Atut) oraz Napollo (N-Park). 

W centrum zainteresowania inwestorów, deweloperów, najemców i klientów znalazły się inwestycje o funkcjach mieszanych typu „life style”, ze znaczącym udziałem handlu, usług i gastronomii. W największych polskich aglomeracjach jest obecnie realizowanych i planowanych kilkanaście tego typu projektów.

Magdalena Weiss 2326 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }