Brexit straszy detalistów na Wyspach

Im bliżej października tym gorsze nastroje i rachunki w brytyjskim handlu detalicznym.

Wskaźnik CBI (Confederation of British Industry) zanurkował w sierpniu najszybciej od grudnia 2008 i jest na drugim najniższym poziomie od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1983 roku.

Wskaźnik powstaje na podstawie ankiet przeprowadzanych co miesiąc wśród detalistów. Pokazuje różnicę między przedsiębiorstwami, w których sprzedaż rosła i spadała. W sierpniu wskaźnik znalazł się na poziomie -49, podczas gdy w lipcu wyniósł -16. Agencja Reutera prognozowała odczyt na poziomie -11.

Na dwa miesiące przed brexitem prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy jest bardzo realne. Brytyjczycy, którzy do tej pory, wspomagani rosnącymi najszybciej od ponad dekady wynagrodzeniami i umiarkowaną inflacją, nie szczędzili wydatków, zaczęli się liczyć z groszem. Ponieważ jednak zaniepokojone przyszłością po brexicie firmy wstrzymywały inwestycje, wzrost gospodarczy opierał się głównie na konsumpcji.

– Bardzo słaby sierpniowy odczyt CBI może wskazywać na fakt, ze konsumenci stają się bardziej ostrożni i rozważni podczas zakupów – mówi Howard Archer, główny doradca ekonomiczny z firmy badawczej EY ITEM Club.

Brytyjska gospodarka w II kwartale 2019 roku skurczyła się wobec I kwartału o 0,2% i był to pierwszy spadek od czasu kryzysu z końca poprzedniej dekady.

Oficjalne dane o sprzedaży detalicznej są nieco bardziej optymistyczne niż ankieta CBI, ale również wskazują na słabnięcie nastrojów wśród konsumentów. Dane IHS Markit pokazały, że gospodarstwa domowe, w których są osoby w wieku produkcyjnym, stały się znacznie ostrożniejsze w wydawaniu pieniędzy, detaliści zmniejszają zamówienia u dostawców i jednocześnie odnotowują wzrost zapasów.

– Nastroje wśród detalistów są minorowe – mówi główna ekonomistka CBI Anna Leach. – Zaskakująco słaba sprzedaż doprowadziła do nagromadzenia nadwyżki towarów. Biorąc pod uwagę nastroje inwestycyjne i spadek zatrudnienia, sprzedawcy spodziewają się kilku słabych miesięcy.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2326 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }