Wakacyjne talerze Polaków

Uber Eats przeanalizował dane pochodzące ze swojej aplikacji z kilkuset tysięcy zamówień składanych od 1 czerwca i odkrył jakie dania najchętniej Polacy zamawiali w wakacje.

Analitycy firmy Uber Eats przeanalizowali kilkaset tysięcy danych oraz komentarzy dotyczących zamówień od początku czerwca, zestawiając je z danymi z okresu kwiecień-maj. Okazało się, że konsumenci najchętniej zamawiali dania z kurczakiem. Wiele komentarzy sugeruje, że lubią go jeść saute, a także w papryce zamiast w ziołach. Często też wyżej cenią ten rodzaj mięsa niż np. wołowinę czy boczek.

Według danych Uber Eats, popyt na dania z kurczakiem wzrósł od początku czerwca w porównaniu do okresu od kwietnia do maja prawie o 11 proc. Co ciekawe, Polacy często zamawiali dania z kurczakiem bez… kurczaka, wymieniając ten składnik na falafel, ser kozi, tofu, jajko, awokado, kukurydzę czy humus.

Burger bez składników

Cheeseburger uplasował się na drugim miejscu wśród najczęściej zamawianych dań w aplikacji Uber Eats od początku czerwca. Choć sam burger znalazł się tuż za podium, Polacy mają bardzo zbliżone upodobania co do składu tych dwóch kanapek i coraz częściej rezygnują z dodatków. Wśród wykluczanych składników znalazły się m.in: ogórek, pikle czy cebula. Zdarza się, że całkiem rezygnują z warzyw. Często zamawiając cheeseburgera, proszą jedynie o bułkę, mięso oraz ser. Co więcej, niektórzy proszą, żeby cheeseburgery nie zawierały mięsa, czyli były de facto kanapką z serem. Zainteresowanie cheeseburgerami wzrosło od początku czerwca w Uber Eats o ponad 12 proc.

Gdzie dwóch Polaków... tam 3 różne pizze

Trzecie miejsce wśród najchętniej zamawianych dań przypadło pizzy, a niewiele dalej, bo na 5. miejscu znalazł się kebab. Jedno jest pewne: nie ma identycznego placka ani pity, ponieważ Polacy są w stosunku do tych dwóch dań najbardziej wybredni, tworząc swoje niepowtarzalne konfiguracje smakowe. To, co jednak łączy większość tego typu zamówień to sos. Polacy lubią go dużo, niezależnie czy jest czosnkowy, ostry czy mieszany. Często też korzystają z opcji “pół na pół”, czyli np. jedna połowa to pizza pepperoni, a druga hawajska. Są także tacy, którzy rezygnują z sera - wydawałoby się - podstawowego składnika tego włoskiego dania.

Pad thai bez jajka i orzeszków, ale z sosem

Pad thai to król tegorocznych wakacji. Mimo zajęcia 6. pozycji wśród najczęściej zamawianych dań, zanotował aż 40-proc. wzrost zamówień. Chętnie zamawiane są klasyczne wersje z kurczakiem, tofu czy krewetkami, ale nie brakuje amatorów wersji alternatywnych: pozbawione jajka czy orzechów. Równie istotna dla konsumentów była duża ilość sosu - ostrego lub łagodnego, żeby danie nie było za suche.

A do picia poproszę...

Klasyczny cheeseburger, pizza czy pikantny kurczak nie smakowałyby tak samo bez odpowiedniego napoju. Wybór mógł być tylko jeden – cola. To ona najczęściej gasi pragnienie Polaków, zamawiających posiłki z dowozem. Ciekawostką jest, że na drugim miejscu uplasowało się… lassi. Co prawda, klasyczna odmiana tego indyjskiego, orzeźwiającego napoju przyrządzana jest z jogurtu, wody i przypraw (głównie soli i chili), ale swoje 5 minut popularności przeżywa obecnie jego słodka odmiana z dodatkiem mango czy truskawek.

Według danych PMR, polski rynek HoReCa jest wart blisko 30,9 mld złotych. W całym 2018 roku wzrósł on o 6,8 procent. Dane z raportu „Stava o rynku dowozów jedzenia w 2019 roku” pokazują natomiast, że już co piąta restauracja realizuje dostawy potraw. Dodatkowo, w ubiegłym roku liczba lokali oferujących dowóz jedzenia wzrosła aż o 56 proc. Dane te świadczą też o wzroście liczby zamówień posiłków z dowozem (ang. food delivery).

Uber Eats działa dziś w 10 miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Łodzi, Katowicach i Lublinie.

Zdjęcie: Shutterstock

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }