Panattoni buduje fabrykę wózków widłowych dla Linde

Panattoni Europe wybuduje BTS dla Linde, jednego z liderów rozwiązań intralogistycznych w Europie. W hali produkcyjno-magazynowej o blisko 44 tys. mkw. powierzchni firma będzie wytwarzać wózki widłowe.

Panattoni Europe zbuduje w Kołbaskowie pod Szczecinem fabrykę wózków widłowych dla firmy Linde, będącej częścią KION Group – producenta wózków przemysłowych w Europie i drugiego na świecie. Powierzchnia obiektu wyniesie blisko 44 tys. mkw. To tu w całości będą powstawać wózki widłowe, włączając w to testy silników.

Dlatego inwestycja realizowana jest zgodnie z ideą dostosowania obiektu do zaplanowanej w nim technologii Linde - transport pionowy i poziomy, wygrodzenie stref bez obecności pracowników, a wiele procesów będzie zautomatyzowana jak cięcie stali, obróbka spawalnicza, czy pełna integracja linii produkcyjnej.

Obiekt powstanie na 18-hektarowej działce. Produkcja wózków widłowych ruszy na początku 2021 r., a do 2023 r. firma Linde utworzy tutaj ponad 150 miejsc pracy. Wartość całej inwestycji przekroczy 60 mln euro.

- Firma Linde wybierając Panattoni Europe do realizacji fabryki w Kołbaskowie doceniła doświadczenie dewelopera oraz zawierzyła mu stworzenie odpowiedniego obiektu, którego przygotowanie wymaga całej gamy działań - mówi Marek Dobrzycki, managing director z Panattoni Europe. - Zadaniem Panattoni Europe jest opracowanie całego procesu deweloperskiego od przygotowania i zabezpieczenia gruntu i nieruchomości, po uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, realizację budynku, koordynację wszystkim zmian, które są spowodowane wprowadzaną przez Linde technologią do wewnątrz obiektu, skończywszy na przeprowadzeniu odbiorów i wręczeniu kluczy - wymienia.

Warunek podstawowy – dogodna lokalizacja. Firma Linde decydując się na budowę obiektu na własność wybrała lokalizację z ogromnym potencjałem. Bliskość niemieckiej granicy i Berlina były kluczem do decyzji o wspólnej realizacji z firmą Panattoni Europe. - Nowa lokalizacja w samym środku Europy doskonale sprawdzi się w dalszym zagospodarowaniu potencjału tych dynamicznie rozwijających się rynków – podkreśla Gordon Riske, prezes zarządu KION GROUP AG. - Ponadto, właśnie tutaj, w pobliżu polsko-niemieckiej granicy będziemy mogli korzystać z doskonałej sieci dostawców - dodaje.

Fabryka powstanie w sąsiedztwie autostrady A6, 2 minuty drogi od granicy niemieckiej, co pozwoli dotrzeć do stolicy naszego zachodniego sąsiada w mniej niż dwie godziny. Z drugiej strony tzw. A-szóstka połączy obiekt ze stolicą regionu – Szczecinem, co zapewni dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Oprócz połączenia Szczecin – Berlin, fabryka Linde w Kołbaskowie znajdzie się niedaleko drogi ekspresowej S3, która docelowo połączy województwo zachodniopomorskie z Poznaniem, Wrocławiem i czeską Pragą. Firma Linde nabywając obiekt przy niemieckiej granicy zapewniła sobie także szybki dostęp do trzech lotnisk – 40 minut do Szczecina oraz od 1,5 do 2 godzin do dwóch lotnisk berlińskich – a także portu Szczecin-Świnoujście – jednego z największych w rejonie Morza Bałtyckiego.

Doświadczenie Panattoni w formule build-to-suit rośnie. Kolejni klienci decydują się na współpracę z Panattoni Europe dzięki rosnącemu doświadczeniu firmy w realizacji budynków w formacie BTS, zwłaszcza obiektów produkcyjnych. Do dziś deweloper zrealizował już wiele takich inwestycji o łącznej powierzchni 2,4 mln mkw.

Katarzyna Pierzchała 3572 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.