Minister Kowalczyk: od 1 września 20 gr za każdą reklamówkę

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego za każdą torebkę foliową trzeba będzie zapłacić 20 groszy plus VAT - zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk w Sygnałach Dnia Radiowej Jedynki.

Dotychczasowa ustawa wprowadzała opłaty za foliówki o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Według ministra Kowalczyka ten przepis był obchodzony przez sklepy, które zaczęły stosować grubsze torby nieobjęte opłatą recyklingową.

Jego zdaniem ustawa okazała się nieskuteczna, dlatego rząd podjął decyzję, aby opłatą recyklingową objąć wszystkie foliówki o grubości powyżej 15 mikrometrów.

- Ma to zachęcić ekonomicznie wszystkich do porzucenia foliówek – tłumaczył w radiu minister. Dodał, że opłatą zostaną objęte wszystkie torby foliowe z wyjątkiem tak zwanych zrywek służących do bezpośredniego owijania żywności.

Zmiany będą możliwe dzięki nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która czeka na podpis prezydenta. Nowela, oprócz zmian w kwestiach gospodarki odpadowej, zmieniła także przepisy tzw. ustawy foliówkowej, wprowadzając odpłatność za wszystkie plastikowe torby, jakie dostępne są w sklepach poza tzw. zrywkami.

Według szacunków resortu finansów objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą recyklingową ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu, a w 2020 r. - ponad 1,4 mld zł. Ministerstwo wyliczając wpływy za 2020 r. przyjęło założenie wykorzystania 150 sztuk foliówek na jednego mieszkańca Polski. Przeciętny Polak zużywa ich obecnie nawet 450.

Katarzyna Pierzchała 3175 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }